Şu An Okunan
Adana Altın Koza Film Festivali Başladı

Adana Altın Koza Film Festivali Başladı

Bu yıl pandemi önlemleri nedeniyle kısıtlı şartlarda gerçekleştirilen 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali dün yapılan gösterimlerle başladı. Adana’da sınırlı seyirci sayısıyla yapılan gösterimlerin yanı sıra festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alan filmlerin bir kısmı çevrimiçi olarak izlenebiliyor. 

Bu yıl 14-20 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen festivalin ana yarışmasında toplam 10 film yer alıyor. Fiziki ortamda gerçekleştirilen gösterimlerin yanı sıra çevrimiçi gösterimlerin de gerçekleştirildiği festivalde kapanış töreniyle birlikte ödüller sahiplerini bulacak. Festivalin bu yılki jüri başkanlığını oyuncu Füsun Demirel üstlenirken jürinin diğer üyelerini Feza Çaldıran, Damla Sönmez, Seren Yüce, Can Atilla, Ayfer Tunç ve Sevin Okyay oluşturuyor. Bunun yanı sıra festivalin Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması’nda yarışan 22 kısa film 4 farklı kategoride ödüllendirilecek. Yaşam Boyu Onur Ödülü’nün Nur Sürer ve Rutkay Aziz’e, Orhan Kemal Emek Ödülü’nün ise Orhan Oğuz’a verileceği daha önce açıklanmıştı.

Bu yıl pandemi koşulları nedeniyle festivale Adana dışından ziyaretçi kabul edilmezken şehirde yapılan gösterimler kısıtlı seyirci sayısıyla gerçekleştiriliyor. Festivalin ana yarışmasında yer alan filmlerin bir kısmı ise İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterim platformundan izlenebiliyor. Adana Altın Koza Film Festivali daha önce İstanbul Film Festivali ve Başka Sinema Ayvalık Film Festivali ortaklığıyla çevrimiçi gösterimler düzenleyeceklerini ve bu gösterimlerin biletlerinin İKSV’nin ilgili web sitesinden satışa sunulacağını duyurmuştu. İKSV’nin gösterim platformu aracılığıyla gösterilen filmler gösterim tarihinden itibaren 30 saat boyunca izlenebiliyor.

27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde yarışacak ulusal uzun metraj yapımların tamamı şöyle: Anıl Gelberi’nin Plaza, Barış Hancıoğulları’nın Yeniden Leyla, Ercan Kesal’ın Nasipse Adayız, Fatih Özcan’ın Mavzer, Faysal Soysal’ın Ceviz Ağacı, Gökçin Dokumacı’nın Kuyudaki Taş, Hacı Orman’ın Körleşme, Leyla Yılmaz’ın Bilmemek, Onur Ünlü’nün Topal Şükran’ın Maceraları ve Umut Evirgen’in Ben Bir Denizim filmleri.

https://altinkozaff.org.tr/

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.