Şu An Okunan
İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali

İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali

7-11 Aralık

Mimarlar Odası’nın 2007 yılından bu yana düzenlediği İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali bu yıl 7-11 Aralık tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek. Daha önce, her ekim ayının ilk pazartesi günü dünya çapında kutlanan Dünya Mimarlık Günü’ne ithafen, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nce gerçekleştirilen Mimarlık ve Kent Şenliği etkinlikleri içinde yer alan etkinlik, bu sene pandemi şartları nedeniyle şenlik programından bağımsız hareket edecek.

Bu yıl 14. yılını dolduran festival, ‘mimarlık ve kent’ ekseninde üretilmiş filmleri desteklemeyi, beğeni toplamış filmleri seyirci ile buluşturmayı ve yeni yapımlara teşvik etmeyi amaçlıyor. Dünyanın dört bir yanından başvuru kabul eden festivalin bu yılki programında çoğunluğu belgesel olmak üzere toplam 51 film izleyici ile buluşacak. Modern mimarlık tarihinin en önemli isimlerinden Frank Lloyd Wright’ın hayatına odaklanan Lloyd Wright: Küllerinden Doğan Anka Kuşu (Frank Lloyd Wright: The Phoenix From the Ashes, 2020), 1950’lerde Fransa’nın en lüks otellerinden olmasına rağmen şimdi emlak şirketlerinin mali taleplerini karşılayamayan insanlara kol kanat geren Hotel Régina’nın hikayesine odaklanan Hotel Régina (2020) ve son zamanlarda sıkça konuşulan Kanal İstanbul projesine, proje istikametinde bulunan Şahintepe Mahallesi cephesinden bakan Kanalı Beklerken (2020) gibi filmler festival programının öne çıkan yapımları arasında.

Yarışma bölümünde, belgesel ve animasyon dallarında üçer ödül, ayrıca bir filme de Sami Yılmaztürk Özel Ödülü verilecek olan festivalin ödülleri 12 Aralık Cumartesi günü açıklanacak.

‘Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’ isimli YouTube sayfası üzerinden çevrimiçi olarak takip edilebilecek festivalin programına mimarist.org üzerinden ulaşılabilir.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.