Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (4-10 Aralık)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (4-10 Aralık)

Oscar Adayları, Mank

Öne çıkanlar, kaçırılmaması gerekenler ve geçici olarak yayında olanlar… Haftalık gösterim önerilerimizden oluşan Haftalık Gösterim Rehberi, çeşitli platformlarda izlemeye açılmış film ve dizilerle karşınızda.


9 Kere Leyla

Netflix

Neredesin Firuze (2004), Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? (2006) ve 7 Kocalı Hürmüz (2009) filmlerinin yönetmeni Ezel Akay’ın yeni filmi 9 Kere Leyla, Netflix’te gösterimde. Normal şartlarda bu yılın Mart ayında vizyona girmesi beklenen ancak pandemi koşulları nedeniyle gösterimi ertelenen film, sonunda salon dağıtımını pas geçip doğrudan Netflix’e geldi. Oyuncu kadrosunda Haluk Bilginer’in yanı sıra Demet Akbağ ve Elçin Sangu gibi yıldız isimlerin de bulunduğu film, Akay’ın on bir yıl sonra çektiği ilk uzun metraj olma özelliğine sahip. Kadın-erkek ilişkilerine bakarken karısını öldürmek isteyen bir adam üzerinden mizah üreten filmin bu hassas meselede nasıl bir tutum aldığı merak konusu. Filmin beklentileri karşılayıp karşılamayacağı, bu haftanın sinema gündemini belirleyecek konulardan biri olacak.

Selin Gürel’in filmle ilgili eleştirisini okumak için tıklayın.


Buradayım!: Yayılımlar

Pera Film

Pera Film’in çevrimiçi olarak düzenlediği ‘Buradayım!: Yayılımlar’ programı 1 Aralık itibarıyla başladı. Her yıl Dünya AIDS Günü kapsamında gösterime sunulan ‘Buradayım!’ film programında bu sene, Visual AIDS’in ‘Yayılımlar’ seçkisi gösteriliyor. Dünyanın farklı bölgelerinden HIV ile yaşayan insanların gerçek hikâyelerine odaklanan videolar, pandemiden de hareketle, COVID-19 ile AIDS’in ortak yanlarını, farklılıklarını ve sergiledikleri eşitsiz dağılımı gözler önüne seriyor. Programda yer alan yapımları Pera Müzesi’nin web sitesi üzerinden izlemek mümkün.


Industry

Bein Connect

Yılın beğenilen HBO dizilerinden Industry, Bein Connect’in kataloğuna eklendi. Sekiz bölümlük dizi, gözünü finans dünyasına çeviriyor. Bir grup yeni mezunun az sayıdaki kalıcı iş pozisyonu için verdiği mücadeleyi anlatan dizi bilhassa uluslararası finans dünyasının rekabetçiliğine dair çarpıcı bir anlatıya sahip. Yaratıcılığını Mickey Down ve Konrad Kay’in üstlendiği Industry’nin ilk bölümün yönetmen koltuğunda Girls (2012-2017) dizisiyle tanıdığımız Lena Dunham oturuyor.


İstanbul Film Festivali Aralık Seçkisi 

filmonline.iksv.org 

İstanbul Film Festivali’nin Aralık seçkisi 4 Aralık’ta başladı. Pandemi koşulları nedeniyle bu yıl Nisan ayında gerçekleştirilemeyen festival yıl boyunca düzenlediği etkinliklerle izleyiciyle buluşuyor. Yılın son seçkisi ise Sinemada İnsan Hakları Yarışması’na ve ‘Eşit Bir Hayat’ programına ev sahipliği yapıyor. Seçki dâhilinde göçmenlik konusuna komşuluk kavramı üzerinden eğilen Omar ve Biz, Pedro Costa’nın merakla beklenen yeni filmi Vitalina Varela ve ünlü yazar Margaret Atwood’un hayatına çeşitli perspektiflerden bakan Nancy Lang ve Peter Raymont imzalı Margaret Atwood: Sözcüklerin Gücü (Margaret Atwood: A Word After a Word After a Word Is Power) gibi filmler izlenebiliyor. Detaylı programa festivalin web sitesi üzerinden ulaşmak mümkün. 


Mank

Netflix

David Fincher’ın uzun süredir merakla beklenen filmi Mank, sonunda Netflix’te yayınlandı. Fincher sinemasının Kayıp Kız’dan (Gone Girl, 2014) tam altı yıl sonra gelen yeni halkası, aynı zamanda yönetmen için bir tutku projesi. Orson Welles klasiği Yurttaş Kane’in (Citizen Kane, 1941) senaristi Herman J. Mankiewicz’e odaklanan Mank’in senaryosu David Fincher’ın babası Jack Fincher’a ait. Yönetmen, babasının 1990’larda yazdığı senaryoyu o zamandan beri hayata geçirmeye çalışmasına rağmen film Jack Fincher’ın 2003’teki ölümünden on yedi yıl sonra seyirciyle buluşabilecek. David Fincher’ın tüm filmlerinin incelendiği ve yönetmenle gerçekleştirdiğimiz özel söyleşinin de yer aldığı Aralık sayımızdaki yazısında Aslı Ildır, Mank’i “yönetmenin bugüne kadarki en politik ve karanlık işlerinden biri” olarak tanımlıyor.

Altyazı’ya dijital olarak abone olmak ve David Fincher dosyamızın yer aldığı 202. sayımıza ulaşmak için tıklayın.


Oray

BluTV

Mehmet Akif Büyükatalay’ın Berlin Film Festivali’nde En İyi İlk Film ödülüne layık görülen filmi Oray (2019), bu hafta içinde açıklanan yeni pandemi önlemleri vesilesiyle hafta sonu tüm içeriklerini ücretsiz hâle getiren BluTV’de izlenebiliyor. Büyükatalay’ın Almanya’daki Müslüman topluluğuna içeriden bir bakış geliştiren filmi, Almanya’da yaşayan yeni kuşak Türklerin yaşamına dair de önemli tespitlerde bulunuyor. Oray, özellikle dünya prömiyerini yaptığı Berlinale sonrasında konusuna gerçekçi ve dengeli yaklaşımıyla bolca övgü toplamıştı.

Oray‘ın yönetmeni Mehmet Akif Büyükatalay’la söyleşimizi okumak için tıklayın.


Teröristler

MUBI Türkiye

Yeni Tayvan Sineması’nın en önemli isimlerinden Edward Yang’ın heyecan verici filmlerinden Teröristler (Kong bu fen zi, 1986), MUBI Türkiye koleksiyonunda izlenebiliyor. A Brighter Summer Day (Gu Ling Jie Shao Nian Sha Ren Shi Jian, 1991) ve Bir, İki (Yi Yi, 2000) gibi klasiklerle tanınan Edward Yang’ın kendine has dünyasından izler barındıran film kent yaşamı ve yabancılaşma gibi temalara yenilikçi bir bakış getiriyor. Teröristler, 1987 yılında Locarno Film Festivali’nde Gümüş Leopar, Asya-Pasifik Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve Golden Horse Film Festivali’nde En İyi Film ödüllerini kazanmıştı.


#AltyazınınSevdiğiFilmler: Mank

Altyazı YouTube Kanalı

#AltyazınınSevdiğiFilmler’de bu hafta Mank konuşuluyor. Aslı Ildır, Ali Deniz Şensöz ve Uygar Şirin, David Fincher’ın son filmini tarihsel ve politik arka planı üzerinden tartışıyor, Fincher’ın Hollywood’la olan derdini masaya yatırıyor. Son derece geniş bir referans dünyasından beslenen filmin satır aralarından ele alınan dönemin arka planına pek çok konuya değinilen tartışma Altyazı’nın YouTube kanalından izlenebiliyor.


Ayrıca bu hafta sonu tüm içeriklerini ücretsiz olarak herkese açan BluTV’de izleyebileceğiniz, yakın dönem Türkiye sinemasından beş ilgi çekici film:

  • Aidiyet (2019) / Yön: Burak Çevik
  • Albüm (2016) / Yön: Mehmet Can Mertoğlu
  • Borç (2017) / Yön: Vuslat Saraçoğlu
  • Kardeşler (2018) / Yön: Ömür Atay
  • Toz Bezi (2015) / Yön: Ahu Öztürk
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.