Şu An Okunan
Kundura Sinema Ocak Programı

Kundura Sinema Ocak Programı

5-27 Ocak / Beykoz Kundura
kundurasinema.com

Geçtiğimiz sene Beykoz Kundura Film Günleri kapsamında ‘Karlar Altında Kâbuslar’ ve ‘Bir Yaz Gecesi Sineması’ başlıkları altında etkinlik programları düzenleyen Kundura Sinema’nın sinemanın farklı şehirlerine odaklanan bu seneki seçkisi, Kasım ve Aralık aylarının ardından Ocak ayı boyunca da devam ediyor. Farklı zaman dilimlerinden ve coğrafyalardan, beyazperdede çeşitli şekillerde yer bulmuş pek çok şehri bir araya getiren seçkide kurmaca filmlerin yanı sıra belgeseller ve kısa filmler de yer alıyor.

Gösterimler 5 Ocak’ta Jacques Tati’nin kaotik bir Paris tasviri sunan klasiği Oyun Vakti (Playtime, 1967) ve Finlandiya sinemasının usta yönetmeni Aki Kaurismäki’nin hafızasını yitiren bir adama odaklandığı Geçmişi Olmayan Adam’la (Mies Vailla Menneisyyttä, 2002) başlayacak. Tüm zamanların en sevilen komedilerinden Billy Wilder imzalı Bazıları Sıcak Sever (Some Like It Hot, 1959) de 25 Ocak Cuma akşamı yenilenmiş kopyasından izlenebilecek.

Beykoz Kundura’nın Ocak ayı programı, Arjantinli auteur Lucrecia Martel’in bir kaza sonrası hafızasını geri kazanmaya çalışan Veronica’nın hikâyesini takip ettiği Başsız Kadın’la (La Mujer sin Cabeza, 2008) Buenos Aires’e, Agnès Varda’nın bir kadının şehirde dolaşarak geçirdiği iki saate odaklanan klasiği 5’ten 7’ye Cléo’yla (Cléo de 5 à 7, 1962) da Paris’e uzanıyor. Programda ayrıca Alman Dışavurumculuğunun en önemli isimlerinden Friedrich Wilhelm Murnau’nun 1924 yapımı sessiz filmi Son Adam’ın (Der Letzte Mann) restore edilmiş kopyasıyla bir gösterimi de gerçekleşecek. Deneysel estetiği ve grotesk mizansen kullanımıyla öne çıkan filmin gösterimine Yiğit Özatalay ve Mustafa Kemal Emirel’den oluşan Yürüyen Merdiven’in canlı müziği eşlik edecek. Programda ayrıca küçük izleyicilerin ilgisini çekebilecek Fındık İşi 2 (The Nut Job 2: Nutty by Nature, 2017) de yer alıyor.

Program kapsamında, önceki aylarda kaçıranlar için Jacques Tati’nin Trafik (Trafic, 1971), Billy Wilder’ın Apartman (The Apartment, 1960) ve Jules Dassin’in New York Esrarı (The Naked City, 1948) filmlerinin de tekrar gösterimleri yer alıyor.

PROGRAMDAKİ FİLMLERLE İLGİLİ AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.