Şu An Okunan
Kundura Sinema’dan ‘Bir Yaz Gecesi Festivali’

Kundura Sinema’dan ‘Bir Yaz Gecesi Festivali’

Red Shoes, Kırmızı Pabuçlar

16 Temmuz – 12 Eylül / Beykoz Kundura

Kundura Sinema ve Sahne‘nin bu yıl beşinci kez düzenleyeceği ‘Bir Yaz Gecesi Festivali’ müzik ve sinemayı bir araya getiren programıyla dikkat çekiyor. 16 Temmuz – 12 Eylül tarihlerinde her zaman olduğu gibi Boğaz’ın kıyısındaki Beykoz Kundura‘da düzenlenecek festival, yaz aylarının gelmesiyle fiziksel etkinliklerin yapılmaya başladığı bu dönemde İstanbullular için açık havada keyifli bir seyir deneyimi sunuyor.

‘Bir Yaz Gecesi Festivali’nin bu yılki film gösterimleri programında 11 yapım bulunuyor. Aralarında Michael Powell ve Emeric Pressburger’in Hans Christian Andersen’in aynı adlı masalından uyarladıkları Kırmızı Pabuçlar (Red Shoes, 1948), başrolünde Judy Garland’ın yer aldığı klasik Bir Yıldız Doğuyor (A Star is Born, 1954), Darren Aronofsky’nin Natalie Portman’a En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar kazandıran filmi Siyah Kuğu (Black Swan, 2010), tarihin en önemli kadın hareketlerinden birinin hikâyesini anlatan Diren! (Suffragette, 2015) ve Renée Zellweger’in Judy Garland’a hayat verdiği Judy (2019) gibi yapımların yer aldığı filmler yaz ayları boyunca Beykoz Kundura’da gösterimde olacak.

A Star is Born
Bir Yıldız Doğuyor

Sessiz Dönem Klasikleri Usta Müzisyenlerle Buluşuyor

Kundura Sinema ve Sahne’nin organizasyonuyla gerçekleştirilen ‘Bir Yaz Gecesi Festivali’ müzik ve sinemayı buluşturan bir yapıya sahip. Bunun en keyifli parçalarından birisini ise sessiz sinema döneminden filmleri güncel müzisyenlerin üretimleriyle bir araya getiren gösterimler oluşturuyor. Bu yıl da 1920’lerden dört sessiz film Türkiye’den önemli müzisyenlerin canlı performanslarıyla birlikte gösterilecek. Dolambaçlı Yollar‘ı (Abwege, 1928) BaBa ZuLa’nın, Doğu Batıdır‘ı (East is West, 1922) Gonca Feride Varol’un, Bodrum Katı Âşıkları‘nı (Tretya meshchanskaya, 1927) Korhan Futacı’nın, Ryazan’ın Kadınları‘nı (The Peasant Women of Ryazan, 1927) Kolektif İstanbul’un canlı performansları eşliğinde izlemek mümkün.

Abwege, Dolambaçlı Yollar
Dolambaçlı Yollar

Festival kapsamında gösterilecek filmlerin tamamı ve gösterim tarihleri ise şu şekilde:

  • Diren! / Suffragette – 16, 17, 24 Temmuz
  • Delphine et Carole Insoumuses ve Romantik Komedi / Romantic Comedy – 18, 25 Temmuz
  • Bir Yıldız Doğuyor / A Star is Born – 30, 31 Temmuz
  • Judy – 1 Ağustos
  • Doğu Batıdır / East is West (Gonca Feride Varol’un canlı müziği eşliğinde) – 6 Ağustos
  • Dolambaçlı Yollar / Abwege (BaBa ZuLa’nın canlı müziği eşliğinde) – 7, 14 Ağustos
  • Bodrum Katı Âşıkları / Tretya meshchanskaya (Korhan Futacı’nın canlı müziği eşliğinde) – 8, 13 Ağustos
  • Ryazan’ın Kadınları / The Peasant Women of Ryazan (Kolektif İstanbul’un canlı müziği eşliğinde) – 15 Ağustos
  • Siyah Kuğu / Black Swan – 20, 28 Ağustos ve 3 Eylül
  • Kırmızı Pabuçlar / Red Shoes – 21, 27 Ağustos ve 4 Eylül

Buna ek olarak ‘Bir Yaz Gecesi Festivali’nin Ağustos sonunda başlayacak konser programında Islandman, Elif Çağlar, Ercüment Orkut, Taner Öngür, MadenÖktemErsönmez gibi müzisyenlerin sahne alacağı da duyuruldu.

BaBa ZuLa
BaBa ZuLa

16 Temmuz – 12 Eylül tarihleri arasında Beykoz Kundura’da gerçekleştirilecek festivalin film gösterimlerinin biletleri satışa açılmış durumda. Detaylara ulaşmak için Kundura Sinema’nın internet sitesi ziyaret edilebilir.

beykozkundura.com

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.