Şu An Okunan
Locarno’nun Ödüllü Filmleri İstanbul Modern Sinema’da

Locarno’nun Ödüllü Filmleri İstanbul Modern Sinema’da

23 Kasım – 3 Aralık / İstanbul Modern

İsviçre’nin tarihî bir bölgesinde 1946 yılından bu yana düzenlenen ve Avrupa’nın en önemli film festivalleri arasında yer alan Locarno Film Festivali programından bir seçki, Türkiye’de ilk kez İstanbul Modern Sinema‘da seyirciyle buluşuyor. Bu yıl 76’ıncı yaşını kutlayan Locarno’da ödül kazanan filmlerden on tanesini bir araya getiren seçkideki her bir filmin Türkiye prömiyeri İstanbul Modern’in ev sahipliğinde gerçekleşecek. Ayrıca seçkideki filmlerden Formülün Bekçileri‘nin (Čuvari formule) yönetmenliğini üstlenen Sırp sinemasının önemli oyuncularından Dragan Bjelogrlić, programın konuğu olacak ve filmin 23 Kasım’daki gösterimin ardından sinemaseverlerle bir araya gelecek. Soğuk Savaş sırasında yaşanan ve az bilinen tarihî bir olaya ışık tutan Formülün Bekçileri Locarno’da Variety Piazza Grande ve Pardo Verde Ricola ödüllerini kazandı.

Yurt dışına çıkma yasağı olan İranlı yönetmen Ali Ahmadzade’nin Locarno’da Altın Leopar’a layık görülen filmi Kritik Bölge (Mantagheye bohrani), Maryna Vroda’ya festivalde En İyi Yönetmen ödülü kazandıran Bozkır (Stepne), festivalin En İyi Avrupa Filmi ödülünün bu yılki sahibi olan Quentin Dupieux imzalı Yannick seçkide başı çeken yapımlardan. Program kapsamında Victoria Musiedlak imzalı İlk Dava (Première affaire), Laura Ferrés imzalı Değişmeyen Resim (La imatge permanent), Mauricio Calderón Rico imzalı Tüm Yangınlar (Todos los incendios), Una Gunjak imzalı Okul Gezisi (Ekskurzija), Eduardo Williams imzalı İnsan Akını 3 (El auge del humano 3) ve Nelson Yeo imzalı Rüya Görmek & Ölmek (Hao jiu bu jian) filmleri de görülebilecek.

Kritik Bölge

Programa dair detaylı bilgiye ve gösterim takvimine İstanbul Modern’in internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

istanbulmodern.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.