Şu An Okunan
Oscar’ın Yabancıları

Oscar’ın Yabancıları

10-27 Ocak / İstanbul Modern Sinema

Her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul Modern Sinema, Akademi Ödüllerinde Yabancı Dilde En İyi Film dalında ülkelerini temsil eden filmlerden yapılmış bir seçkiyi izleyiciyle buluşturuyor. 10-27 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek ‘Oscar’ın Yabancıları’ programında, 87 ülkenin Oscar için aday gösterdiği filmler arasında öne çıkan on beşi yer alıyor. Bunlardan dokuzu, Yabancı Dilde En iyi Film kategorisinde son dokuza kalmayı başaran yapımlar.

İlk dokuz arasında, prömiyerini geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali’nde yapan filmlerin ağırlığı hissediliyor. 2015’te Oscar kazanan Ida’nın (2013) yönetmeni Pawel Pawlikowski, Cannes’da kendisine En İyi Yönetmen ödülü kazandıran yeni filmi Soğuk Savaş’la (Zimna Wojna) Polonya’yı temsil ediyor. Japonya’nın adayı, Hirokazu Kore-Eda’ya Altın Palmiye kazandıran dokunaklı aile filmi Arakçılar (Manbiki Kazoku). Oscar’larda, Lee Chang-Dong’un Cannes’da FIPRSECI ödülüne layık bulunan büyüleyici Murakami uyarlaması Şüphe (Beoning) Güney Kore’yi, festivalden Jüri Ödülü’yle dönen Nadine Labaki imzalı Kefernahum (Capharnaüm) Lübnan’ı, genç bir kadının hayata tutunma hikâyesini anlatan Sergey Dvortsevoy imzalı Ayka da Kazakistan’ı temsil edecek.

İlk dokuz arasına giren diğer dört film arasında Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülünü kucaklayan Roma öne çıkıyor. Alfonso Cuarón’un Oscar’ın en önemli adayı olarak gösterilen filmi Meksika’yı temsil ediyor. Tek mekânda geçen ve büyük kısmı telefon konuşmaları üzerine kurulu gerilim filmi Suçlu (Den Skyldige) Danimarka’nın, ülke tarihine damga vuran uyuşturucu kaçakçılığı mevzusuna odaklanan Cristina Gallego ve Ciro Guerra imzalı Göç Mevsimi (Pájaros de Verano) Kolombiya’nın, Başkalarının Hayatı’yla (Das Leben der Anderen, 2006) tanınan Florian Henckel von Donnersmarck’ın bakışını bir kez daha ülkesinin tarihine yönelttiği Asla Gözlerini Ayırma (Werk ohne Autor) da Almanya’nın Oscar umudu olacak.

‘Oscar’ın Yabancıları’ kapsamında, ödül için aday gösterilen ancak ilk dokuza giremeyen filmlerden altısı da izlenebilecek: Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde En İyi Yönetmen ödülü kazanan Sergey Loznitsa imzalı Donbass, on beş yaşındaki trans birey Lara’ya odaklanan Altın Kamera ödüllü Lukas Dhont filmi Kız (Girl), Marcelo Martinessi’nin Berlinale’de En İyi Kadın Oyuncu ve Alfred Bauer ödüllerine layık bulunan Mirasçılar’ı (Las Herederas), Markus Imhoof’un Avrupa’daki mülteci krizine kişisel bir bakış attığı belgesel Eldorado, İsrailli Ofir Raul Graizer’in aile bağlarına ve yas duygusuna odaklanan Pastacı’sı (The Cakemaker) ve Benedikt Erlingsson’un bir çevre aktivistini konu alan Woman At War’u (Kona fer í stríð).

İstanbul Modern’in ‘Oscar’ın Yabancıları’ programında gösterimler, 10 Ocak’tan 27 Ocak’a kadar perşembe, cumartesi ve pazar günleri yapılacak.

www.istanbulmodern.org

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.