Şu An Okunan
Oscar’ın Yabancıları

Oscar’ın Yabancıları

Gösterim Tarihleri: 8-18 Ocak
Mekân: İstanbul Modern Sinema

22 Şubat’ta düzenlenecek Oscar töreni yaklaşırken İstanbul Modern, Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde aday adayı olan filmlerden bir seçkiyi seyirciyle buluşturuyor. Altın Palmiyeli Kış Uykusu’nun giremediği dokuz filmlik son listeden belirlenecek beş Oscar adayı 15 Ocak’ta açıklanacak. Modern’deki program kapsamındaysa, söz konusu dokuz film arasından adaylık şansı yüksek kabul edilen beşi izlenebilecek. Cannes’da En İyi Senaryo ödülünü kazanan ve bu ay vizyona giren Andrey Zvyagintsev imzalı Leviathan yılın en iddialı yapımlarından biri. Ülkesinde sansürlenme tehdidiyle karşı karşıya kalan filmin Rusya’yı temsilen seçilmesi büyük bir sürpriz olarak algılanmıştı. Doğup büyüdüğü evin bulunduğu arsaya göz diken belediye başkanıyla mücadele eden Nikolay’ın hikâyesini anlatan film, Rusya’daki yozlaşmanın derinlikli bir portresini çıkarıyor. Polonya’yı temsil eden Ida ise siyah beyaz sinematografisi, melankolik atmosferi ve acelesiz anlatımıyla programın kaçırılmayacak filmlerinden. Pawel Pawlikowski’nin yönettiği film, Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ının en büyük favorisi olarak gösteriliyor.

Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde Jüri Özel Ödülü alan İsveç yapımı Turist (Force Majeure) erkeklik mevzusunu ti’ye alan incelikli senaryosuyla geçtiğimiz senenin çok ilgi çeken diğer bir yapımıydı. Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde Jüri Ödülü’nü kazanan ve Yabancı Dilde En İyi Film dalında Altın Küre adaylığı kazanan Ruben Östlund imzalı filmin Oscar’a aday olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Afrika sinemasının büyük isimlerinden Abderrahmane Sissako’nun yeni filmi Timbuktu ise Mali’de şeriatla yönetilen bir köyün sakinlerinin yaşadığı dehşeti anlatıyor. Oscar ödülleri için Akademi’ye ilk defa film gönderen Moritanya adına yarışan Timbuktu, geçen yıl Cannes’ın en çok beğenilen yapımlarından biri olmasına rağmen ödül töreninden eli boş dönmüştü. İstanbul Modern’in programında yer alan dördüncü ve son film ise Karlovy Vary Film Festivali’nde en iyi filme verilen Kristal Küre ödülünü kazanan Gürcistan yapımı Mısır Adası (Simindis Kundzuli). Bir dedeyle torununun mısır tarlasında saklanan yaralı bir askerle karşılaşmalarının ardından hayatlarının alt üst olmasını ele alan yapımın başrollerinde İlyas Salman ve Tamer Levent de yer alıyor. Filmin bu ay vizyona gireceğini de hatırlatalım.

Ayrıntılı bilgi için: www.istanbulmodern.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.