Şu An Okunan
Parajanov, Sarkis ile

Parajanov, Sarkis ile

13 Aralık–17 Mart / Pera Müzesi

Pera Müzesi, sinema tarihine Unutulmuş Ataların Gölgeleri (Tini Zabutykh Predkiv, 1964), Narın Rengi (Sayat Nova, 1969) ve Âşık Garip (Ashug-Karibi, 1988) gibi başyapıtlar armağan eden Sergey Parajanov’un doğumunun doksan beşinci yıl dönümü vesilesiyle, ‘Parajanov, Sarkis ile’ başlıklı bir sergi düzenleniyor. Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da bulunan Sergey Parajanov Müzesi’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen sergi, sadece sinemada değil, çok çeşitli alanlarda ürünler ortaya koyan sanatçının benzersiz dünyasını gözler önüne seriyor.

Sergey Parajanov Müzesi’nin müdürü Zaven Sargsyan küratörlüğünde hazırlanan sergi sanatçının farklı dönemlerde, farklı üsluplarla ürettiği resimleri, kolajları, desenleri, film sahnesi eskizlerini, kostüm tasarımlarını, mozaikleri, objeleri, fotoğrafları ve yerleştirmeleri bir araya getiriyor. ‘Parajanov, Sarkis ile’ aynı zamanda, yıllar içinde dünyanın çeşitli ülkelerinde otuzdan fazla şehirde sergilenen Parajanov koleksiyonunun Ermenistan dışındaki en kapsamlı sergisi olma özelliğini de taşıyor.

Çalışmalarını Paris’te sürdüren Sarkis’in işleri ise bu özgün sergiye farklı ve güncel bir boyut katıyor. Parajanov’un dünyasına tutkuyla bağlı bir sanatçı olan Sarkis, bu sergide ondan esinlenerek yarattığı ve ona adadığı işlerini yeni düzenlemelerle bir araya getiriyor. Sarkis, neonlar, ekranlar ve çeşitli yerleştirmeler aracılığıyla Parajanov’a saygı duruşunda bulunuyor. Tasarımına Bülent Erkmen’in imza attığı sergide Parajanov’un işleri, filmlerinden sahnelerle birlikte kurgulanıyor.

Sergey Parajanov’un çok yönlü kişiliğini ve sanatsal yaratıcılığını gözler önüne seren sergi, 17 Mart 2019’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir. Pera Film’in sergiye paralel olarak derlediği film seçkisi de Ocak ayında başlayacak.

www.peramuzesi.org.tr

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.