Şu An Okunan
Pera Film’de ‘Kayıp Rüzgârlar’

Pera Film’de ‘Kayıp Rüzgârlar’

12-26 Mart

Pera Film, ‘Kayıp Rüzgârlar’ başlığını taşıyan yeni çevrimiçi seçkisinde insanın doğayla kurduğu ilişkiye odaklanan dört filmi izleyiciyle buluşturuyor. ‘Kristal Berraklığı’ sergisinden ilhamla oluşturulan program bir uzun ve üç kısa filmi bir araya getiriyor. Kristalin simgesel anlamlarının ötesine geçerek güncel sorunları gündeme taşıyan sergide işaret edilen insan-doğa ilişkisi Caryn Cline ve Belma Baş’ın filmleri aracılığıyla mercek altına alınıyor.

‘Botanicollage’ adlı sıra dışı teknikle animasyonlar yaratan, film yapımcısı, küratör ve öğretmen Caryn Cline, İnsan Soyu Ota Benzer (All Flesh is Grass), Kayıp Rüzgârlar (Lost Winds) ve Kelebek Felaketi (Butterfly Disaster) adlı kısalarıyla seçkide yer alıyor. Normalde dikkatten kaçan küçük doğal objelerin film karesini doldurduğunda ne gibi formlara dönüşebildiğini gözler önüne seren Cline, çiçek ve yaprak gibi organik materyalleri film şeridine yapıştırdığı deneysel eserleriyle tanınıyor.

Program kapsamında izleyiciyle buluşacak bir diğer film ise Belma Baş imzalı Zefir (2010). Yönetmenin ödüllü kısası Poyraz’ı (2006) tematik olarak takip eden film, doğanın sürekliliği ile insanın geçiciliği arasındaki karşıtlığı konu ediniyor. Zefir, dünya prömiyerini Toronto Film Festivali’nde gerçekleştirmişti.

‘Kayıp Rüzgârlar’ seçkisi hakkında daha fazla bilgiye Pera Müzesi’nin internet sitesinden ulaşılabiliyor.

peramuzesi.org.tr

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.