Şu An Okunan
Sessiz Drama: Gerhard Lamprecht’in Sahiciliği

Sessiz Drama: Gerhard Lamprecht’in Sahiciliği

12 Mart – 12 Nisan

Gösterimlerine çevrimiçi olarak devam eden Kundura Sinema, yeni programında Alman sessiz sinemasının en üretken yönetmenlerinden Gerhard Lamprecht’i ağırlıyor. 1920’li yıllardan itibaren yönetmen ve senarist olarak pek çok filme imza atan Lamprecht’in sinemasına bir giriş imkânı sunan seçki, yönetmenin dört filmini ücretsiz ve çevrimiçi olarak izleyiciyle buluşturuyor.


Advertisement

Beykoz Kundura bünyesinde faaliyet gösteren Kundura Sinema’nın Goethe-Institut İstanbul ve Alman Sinemateki işbirliğinde hazırladığı ‘Sessiz Drama: Gerhard Lamprecht’in Sahiciliği’ seçkisi Lamprecht’in 1920’li yıllarda imza attığı sessiz filmleri bir araya getiriyor. Program dahilinde yönetmenin sinema tarihinin ilk kadın senaristlerinden Luise Heilborn-Körbitz ile birlikte yazdığı Berlin’in Kenar Mahalleleri (Die Verrufenen, 1925), Gayrimeşru Çocuklar (Die Unehelichen, 1926), Aramızdaki İnsanlar (Menschen untereinander, 1926) ve Fenerin Altında (Unter der Laterne, 1928) filmleri izlenebilecek.

Beykoz Kundura
Aramızdaki İnsanlar

Filmleriyle sinema tarihinde önemli bir iz bırakan ve kendisinden sonra gelen pek çok akımı etkilemesiyle tanınan Lamprecht’in filmleri özellikle günlük yaşama getirdiği gerçekçi yaklaşımla öne çıkıyor. Aynı zamanda önemli bir film koleksiyoncusu da olan Gerhard Lamprecht, ilk olarak kendisinin kişisel arşivinden oluşturulan Alman Sinemateki’nin kurucusu ve ilk direktörü olarak da tanınıyor.

Lamprecht’in dünyasına bir giriş niteliği taşıyan ‘Sessiz Drama: Gerhard Lamprecht’in Sahiciliği’ programı Kundura Sinema’nın yeni çevrimiçi izleme platformu Kundurama’da sınırlı kontenjanla ve ücretsiz olarak izlenebilecek. Detaylı bilgiye Beykoz Kundura’nın internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

beykozkundura.com

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.