Şu An Okunan
Pera Film’de ‘Sonsuz Sokaklar’

Pera Film’de ‘Sonsuz Sokaklar’

Transit

13 Mart – 5 Nisan / Pera Müzesi

Pera Film‘in ‘Tam Yerinden: İstanbul’a Panoramik Bakışın Tarihi’ sergisine paralel hazırladığı yeni film programı, Federico Fellini’nin 1954 tarihli klasiğinden ilhamla ‘Sonsuz Sokaklar’ ismini taşıyor. Şehirlerin hayatımızdaki daimi ve kaçınılmaz rolünü sorgulayan filmler aracılığıyla serginin kente dair zengin anlatısını evrensel bir perspektifle yorumlayan ‘Sonsuz Sokaklar’ programı 13 Mart – 5 Nisan tarihlerinde Pera Müzesi Oditoryumu’nda seyirciyle buluşuyor.

Panoramik resim ve fotoğraflar üzerinden İstanbul’un temsil tarihini yeni perspektiflerle değerlendirme amacı taşıyan ‘Tam Yerinden’ sergisi daha önce hiç teşhir edilmemiş ve yayımlanmamış bir erken on dokuzuncu yüzyıl panoramasını ilk kez gün yüzüne çıkarıyor. İstanbul’a panoramik bakan sanatçıların eserlerinin en niteliklilerinden bazılarının bir araya getiren sergi, on dokuzuncu yüzyıl panoramalarına ve panoramik imgelerine odaklanırken panoramik bakışın erken modern döneme uzanan uzun tarihini ve İstanbul’un bu tarih içerisindeki konumunu kapsamlı biçimde yeniden düşünmeye davet ediyor. Pera Film’in ‘Sonsuz Sokaklar’ film programıysa şehirleri nefes alıp veren canlı mekânlar olarak resmeden filmlerden oluşuyor. Sayısız deneyime ev sahipliği yapan şehirleri merkeze alan seçki “Kalabalıklar içerisinde hakiki bağlar kurmak mümkün mü?” sorusuna cevap arıyor.

İstanbul’dan Tokyo’ya, Taipei’den Marsilya ve Oslo’ya uzanan bir rotada ilerleyen programda 2000’li yıllardan beş film yer alıyor. Programdaki filmlerden Sofia Coppola’nın yazıp yönettiği Bir Konuşabilse… (Lost in Translation, 2003), Tokyo’da tesadüfen tanışan iki yalnız karakterin hikâyesini anlatıyor. Coppola’ya En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar getiren filmde başrolleri Scarlett Johansson ve Bill Murray paylaşıyor. Joachim Trier’in ‘Oslo Üçlemesi’nin ikinci filmi olan Oslo, 31 Ağustos (Oslo, 31 August, 2011), tedavi gördüğü rehabilitasyon merkezinden kısa süreliğine ayrılan Anders’in Oslo’daki bir gününü anlatıyor. Oslo’nun kentsel dokusunu ön plana çıkaran film Pierre Drieu La Rochelle’in 1931’de yayımlanan ‘Le Feu follet’ romanının serbest bir uyarlaması. Kentsel çürümenin eşiğindeki Tapei’nin arka sokaklarına uzanan Sokak Köpekleri‘nde (Jiao You, 2013) ise yönetmen Tsai Ming-liang, bir ailenin gündelik yaşantısı üzerinden hayatta kalmanın zorluklarını anlatıyor.

Sokak Köpekleri

Ben Hopkins imzalı Hasret (Sehnsucht, 2015) düşük bütçeli bir belgesel çekimi için Almanya’dan İstanbul’a gelen bir film ekibinin başından geçenleri anlatıyor. Yönetmenin giderek mistik ve karanlık bir bakışla yaklaştığı filmde İstanbul manzarası da değişime uğruyor. Anna Seghers’in 1942 tarihli romanından Christian Petzold tarafından uyarlanan Transit (2018) ise Nazi işgali altındaki Fransa’dan kaçarken ölmüş bir yazarın kimliğine bürünen Georg’u takip ediyor. İkinci Dünya Savaşı’nda geçen bir hikâyeyi bir şehrin belli belirsiz alanlarında gezinerek anlatan film, günümüz mülteci krizine de geçmişin penceresinden bakış atıyor.

‘Sonsuz Sokaklar’ film programına dair detaylı bilgiye Pera Müzesi’nin internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. Küratörlüğünü Çiğdem Kafescioğlu, K. Mehmet Kentel ve M. Baha Tanman’ın üstlendiği ‘Tam Yerinden: İstanbul’a Panoramik Bakışın Tarihi’ sergisi ise 18 Ağustos’a kadar ziyarete açık.

peramuzesi.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.