Şu An Okunan
Pera Film’de ‘Yepyeni Bir Dünya’

Pera Film’de ‘Yepyeni Bir Dünya’

24 Haziran – 15 Temmuz

Pera Film, çevrimiçi gösterimlerine Onur Haftası vesilesiyle hazırlanan ‘Yepyeni Bir Dünya’ programıyla devam ediyor. Adını 2021’in başlarında hayatını kaybeden trans müzisyen SOPHIE’nin aynı adlı şarkısından alan program, kuir karakterlerin hikâyelerine hayat veren dört filmden oluşuyor. film.peramuzesi.org.tr adresi üzerinden tamamı çevrimiçi ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek gösterim programı Türkiye’nin her yerinden erişime açık olacak.

Bıçaklar ve Deri

Farklı coğrafyalardan kuir karakterlerin varoluş ve kendilerine ait bir dünya kurma mücadelesine odaklanan filmleri bir araya getiren ‘Yepyeni Bir Dünya’ seçkisinde son yıllarda üretilmiş dört film yer alıyor: Z Kuşağı’ndan dört gencin kuir bir ütopyaya dair fikirlerini dile getirdiği kısa belgesel Ütopyanın Peşinde (Tracing Utopia, 2021), Arjantinli yönetmen Clarisa Navas’ın gerçekçi yaklaşımıyla dikkat çeken filmi Binde Bir (Las Mil y Una, 2020), Avrupa’da göçmen bir kuir olmak üzerine etkileyici bir anlatı sunan Küsmek Yok (Wir, 2020) ve yönetmenliğini Jennifer Reeder’ın üstlendiği, farklı tür ve biçimlerden unsurları yenilikçi biçimde kullanan neo-femist gerilim filmi Bıçaklar ve Deri (Knives and Skin, 2019).

24 Haziran – 15 Temmuz tarihleri arasında Onur Haftası çerçevesinde düzenlenen ‘Yepyeni Bir Dünya’ programıyla ilgili detaylı bilgiye Pera Müzesi’nin internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

peramuzesi.org.tr

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.