Şu An Okunan
Pera Film’de ‘Zamanın İzleri: Pjer Žalica’

Pera Film’de ‘Zamanın İzleri: Pjer Žalica’

4-19 Kasım / Pera Müzesi

Pera Film, Bosna Sancak Kültür Günleri vesilesiyle hazırladığı yeni programında Bosnalı senarist, yönetmen Pjer Žalica’nın filmlerini seyirciyle buluşturuyor. ‘Zamanın İzleri: Pjer Žalica’ programı Žalica’nın filmlerinden yola çıkarak savaşın insan ve coğrafya üzerindeki etkileri, yeniden canlanan anılar ve yüzleşme gibi mefhumlar üzerine düşünmeye alan yaratıyor. Pera Film’in Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı iş birliğinde hazırladığı programı bir dizi etkinlik eşliğinde Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz olarak gerçekleşiyor.

Program Žalica’nın filmlerinden beşini bir araya getiriyor. Prömiyerini gerçekleştirdiği Cannes Film Festivali’nde gazeteci, film tarihçisi François Chalais onuruna verilen özel ödüle layık görülen Kusursuz Çember (Savršeni krug, 1997), köylerindeki katliamdan kurtulup Saraybosna’ya gelen iki kardeşle yolu kesişen bir şairin öyküsünü anlatıyor. Žalica’nın senaryo ekibinde yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ademir Kenović oturuyor. Žalica’nın imzasını taşıyan Yanan Ateş (Gori vatra, 2003) ABD Başkanı Bill Clinton’ın savaş sonrası normalleşmeye çalışan bir kasabaya yapacağı destek ziyareti üzerinden trajikomik bir hikâye anlatıyor. Yanan Ateş‘ten bir yıl sonra çektiği Günler ve Saatler (Kod amidze Idriza, 2004) filminde ise Žalica, basit bir tamirat işinin bile geçmişteki acıları hatırlatacak güçte olduğunu Bosnalı Fuke odağında işliyor. Odaklan Babaanne (Koncentrisi se, baba, 2020) filminde 1992 yılında savaşın başladığı Yugoslavya’da geniş bir ailenin, sağlık durumu günden güne iyileşen babaanneleri etrafında bir araya gelmelerini konu alan yönetmen 2022 yapımı 1 Mayıs İşçi Bayramı‘nda (Praznik rada) ise babasına sürpriz yapmak için memleketi Bosna-Hersek’e dönen Armin’i takip ediyor. Babasının gözaltına alındığını öğrenen Armin, kendisini ailesinin geçmişiyle yüzleşirken buluyor.

1 Mayıs İşçi Bayramı

1 Mayıs İşçi Bayramı filminin 18 Kasım’daki gösteriminin ardından sinema yazarı Alin Taşçıyan moderatörlüğünde Pjer Žalica’yla bir söyleşi düzenlenecek. Bunun yanı sıra 2003’ten bu yana Bosna’nın neredeyse unutulmaya yüz tutmuş halk müziği olan sevdalinkaları icra eden müzisyen Zanin Berbić ve akordeon virtüözü Adis Sirbubalo 7 Kasım’da bir konser verecek. Program kapsamında düzenlenen bir diğer etkinlikte ise klinik psikolog Meral Erten, Kusursuz Çember‘in 10 Kasım’daki gösteriminin ardından film üzerine analizlerini paylaşacak.

‘Zamanın İzleri: Pjer Žalica’ programıyla ilgili detaylı bilgiye Pera Müzesi’nin internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

peramuzesi.org

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.