Şu An Okunan
Pera Film’den Antonioni Seçkisi: Sessizliğin Gürültüsü

Pera Film’den Antonioni Seçkisi: Sessizliğin Gürültüsü

Pera Film, İtalyan Kültür Merkezi işbirliğiyle Antonioni’nin 1940 ve 1980 yılları arasında çektiği yedi uzun metraj filmini, kısa filmlerinden bir seçki ile birlikte 27 Nisan – 25 Mayıs tarihleri arasında seyirciye sunuyor.

Michelangelo Antonioni, 29 Eylül 1912 yılında doğdu, hayatının tamamını neredeyse çalışarak geçiren ünlü yönetmen 2007 yılında, 94 yaşında hayata veda etti. Antonioni, 1940’lı ve 1950’li yıllarda Federico Fellini’nin Beyaz Şeyh filminin öyküsünü kaleme alır ve İtalyan burjuva hayatını anlatan çarpıcı Bir Aşkın Öyküsü ve Kız Arkadaşlar gibi ilk kurgu filmlerini çeker. Uluslararası sinema dünyasında gerçek anlamda şöhreti yakaladığı 60’lı yıllar, Antonioni’nin, Fellini, Ingmar Bergman ve Alain Resnais gibi sanatçılarla birlikte, kendine özgü çağdaş bıkkınlığı tasvir eden, yeni bir Avrupa sanat sinemasıyla özdeşleştiği zamanlardı. Çarpıcı görsel öğeleri, muğlak hikayeleri ve modern yabancılaşmaya odaklanmalarıyla, Antonioni’nin bu dönemden filmlerinin tamamında o zamanki sevgilisi Monica Vitti yer alıyordu— Macera (Cannes Film Festivali’nde gösterildiğinde uzun ve durağan bölümleri ve kapanışı olmaması nedeniyle seyirciler tarafından yuhalananmasıyla meşhurdur), Gece, Tutulma ve Kızıl Çöl. Antonioni’nin bu filmlerinin hepsi yıllara meydan okumuştur. Daha sonraki Identification of a Woman gibi filmleri, 1960’lı yıllardaki filmleri kadar iz bırakıcı olmışsa da, yıllar geçtikçe daha çok ilgi ve  gizem kazandı.

Usta yönetmen Antonioni, sinema yapısının daha sessiz ve dolaylı yönlerini beceriyle kullanır. Onun varoluşsal bilmeceleri mantık çerçevesinde değerlendirilmeden önce hissedilir. Negatif alan, pozitif alan kadar öne çıkar, sessizlik gürültü kadar yüksek ses yaratır, olmayışlık varlık kadar belirgin, durağanlık ise doğrudan eylem kadar harekete geçirici olabilir. Antonioni, çoğunlukla telaffuz edilmeyen sinema kurallarının sınırlarını aşarak, çoğu zaman başroldeki kadın karaktere odaklanır ve filmlerindeki karakterleri duygusallaşmadan ya da ahlaki açıdan yargılamadan, filmin bütün dinamik sistemi içerisinde yer alan, ses ve sahne dekorları gibi diğer elemanlar ile aynı eşit koşullara tabi tutar.

Ayrıntılı bilgi için: www.peramuzesi.org.tr

Pera Müzesi Oditoryumu
Gösterim ücreti: Pera Film gösterimleri indirimli müze giriş biletiyle izlenebilir.
Filmler Türkçe altyazılıdır.

Gösterim Programı:

27 Nisan / April

Cumartesi / Saturday

15:00  Bir Kadının Tanımlanması / Identification of a Woman

28 Nisan / April

Pazar / Sunday

15:00  Oberwald’in Gizemi / The Mystery of Oberwald

4 Mayıs / May

Cumartesi / Saturday

14:00  Cinayeti Gördüm / Blow-Up

17:00  Bir Aşkın Öyküsü / Story of a Love Affair

5 Mayıs / May

Pazar / Sunday

14:00  Bir Aşkın Öyküsü / Story of a Love Affair

17:00  Kısalar / Shorts

10 Mayıs / May

Cuma / Friday

19:00  Oberwald’in Gizemi / The Mystery of Oberwald

11 Mayıs / May

Cumartesi / Saturday

14:00  Zabriskie Noktası / Zabriskie Point

17:00  Kırmızı Çöl / Red Desert

12 Mayıs / May

Pazar / Sunday

14:00  Bir Kadının Tanımlanması / Identification of a Woman

17:00  Macera / L’Avventura

22 Mayıs / May

Çarşamba / Wednesday

19:00  Cinayeti Gördüm / Blow-Up

24 Mayıs / May

Cuma / Friday

19:00  Zabriskie Noktası / Zabriskie Point

25 Mayıs / May

Cumartesi / Saturday

14:00  Kırmızı Çöl / Red Desert

16:00  Kısalar / Shorts

19:00   Macera / L’Avventura

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.