Şu An Okunan
Pera Film’den Çevrimiçi Program: ‘Gerçek Evimiz Hayatımızdır’

Pera Film’den Çevrimiçi Program: ‘Gerçek Evimiz Hayatımızdır’

Etel Adnan: Sürgündeki Kelimeler

6-20 Ağustos

Pera Film, çevrimiçi gösterimlerine Etel Adnan’ın savaş, sürgün, göç ve kayıplarla geçen yaşamına ve çok katmanlı dünyasına ışık tutan ‘İmkânsız Eve Dönüş’ sergisi kapsamında hazırlanan ‘Gerçek Evimiz Hayatımızdır’ seçkisiyle devam ediyor. Adını sanatçının “Nihayetinde gerçek evimiz hayatımızdır” sözünden alan program kapsamında dört yapım izlenebiliyor.

Pera Müzesi’nde 8 Ağustos’a dek ziyarete açık kalacak ‘İmkânsız Eve Dönüş’ sergisi ressam, şair ve yazar Etel Adnan’ın tüm üretim dönemlerinden eserlere yer veriyor. Çokdilli, çokdinli, çokkültürlü bir ailede ve coğrafyada büyüyen sanatçı, eserlerinde kişisel tarihini, dünyanın ağırlığını, ev kavramını sorguluyor. ‘Gerçek Evimiz Hayatımızdır’ adını taşıyan film programı ise Adnan’ın eserlerinin izini süren belgeselleri, eserlerinden yolan çıkan çalışmaları ve sanatçıyla yapılan söyleşileri bir araya getiriyor.

Bir Nokta ve Diğeri Arasında Sonsuz Bir Mesafe Görüyorum

Programdaki dört yapım şöyle: Tarih profesörü Fawwaz Traboulsi’yle yapılan yazışmalar ve video sanatçısı, yönetmen Vouvoula Skoura’yla gerçekleştirilen söyleşiler üzerinden bir Etel Adnan portresi çizen Etel Adnan: Sürgündeki Kelimeler (Etel Adnan: Words in Exile, 2007) belgeseli, Adnan ile besteci Gavin Bryars’ın sanatsal uğraşla bilimsel araştırmanın kesiştiği yerler üzerinden hatıra, arkeolojik kazılar ve tarih yazımı konularını tartışmaya açtıkları Gavin Bryars ile Etel Adnan: Bir Ölüm için Beş Duyu (Gavin Bryars and Etel Adnan: Five Senses for One Death, 2012), Otolith Group’un su politikaları ve su estetiği alanında yaptığı üçlemenin ikinci kısmı olarak görülen, düşüncenin ve okyanusun hareketine odaklanmış bir deney olarak da değerlendirilebilecek Bir Nokta ve Diğeri Arasında Sonsuz Bir Mesafe Görüyorum (I See Infinite Distance Between Any Point and Another, 2012) ve İrlanda Modern Sanat Müzesi küratörlerinden Rachael Thomas’ın Adnan’la eserleri ve hayatı üzerine sohbet ettiği Etel Adnan’la Söyleşi (In Conversation with Artist Etel Adnan, 2015).

Etel Adnan’la Söyleşi

‘Gerçek Evimiz Hayatımızdır’ programındaki filmler, 6-20 Ağustos tarihleri arasında film.peramuzesi.org.tr adresinde ücretsiz ve çevrimiçi olarak izlenebiliyor. Programla ilgili detaylı bilgiye Pera Müzesi’nin internet sitesinden ulaşılabiliyor.

peramuzesi.org.tr

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.