Şu An Okunan
Vizyonda Bu Hafta: 6 Ağustos

Vizyonda Bu Hafta: 6 Ağustos

The Green Knight

Geleneksel yaz vizyonuna uygun olarak korku ve aksiyon filmlerinin gösterime girdiği haftanın dikkat çeken yapımları, özellikle Bir Hayalet Hikâyesi’yle (A Ghost Story, 2017) önemli bir başarı elden eden David Lowery’nin imzasını taşıyan dönem filmi Yeşil Şövalye ile Polonyalı yönetmen Malgorzata Szumowska’nın yeni filmi Bir Daha Asla Kar Yağmayacak.


Blackpink The Movie

2016 yılında Güney Kore’de kurulan pop grubu Blackpink, kısa zamanda büyük bir popülarite kazanır. Grubun üyeleri Jisoo, Jennie, Rosé ve Lisa’yla yapılan söyleşileri sahne performanslarıyla bir araya getiren Blackpink The Movie, Blackpink’in kariyerine yakından bakan bir belgesel.

İZLENMELİ Mİ? Güney Koreli grubun beş yıllık kariyerine ışık tutan Blackpink The Movie, son yıllarda dünya çapında bir fenomene dönüşen K-pop kültürü hakkında fikir edinmek isteyen izleyicilerin de ilgisini çekebilir.

Yönetmen: Su Yee Jung, Oh Yoon-Dong

Senaryo: Chung Justine, Lee Mizi

Katılımcılar: Kim Jisoo, Jennie Kim, Lalisa Manoban, Rosé

Güney Kore/2021/Korece/100 dk./CGV Mars

Vizyon Tarihi: 4 Ağustos


Bir Daha Asla Kar Yağmayacak / Sniegu Juz Nigdy nie Bedzie

Polonya’nın dış dünyaya kapalı, korunaklı bir kasabasına gelen genç Zhenia, burada masör olarak çalışmaya başlar ve kısa zamanda herkesi etkisi altına almayı başarır. Rusça konuşan bu gizemli yabancı, kasabanın zengin ama mutsuz sakinlerinde geçmişe, komünizm yıllarına dair nostaljik çağrışımlar yapmıştır.

İZLENMELİ Mİ? Beden (Cialo, 2015) ve Yüz (Twarz, 2018) gibi filmleriyle tanınan Malgorzata Szumowska, Bir Daha Asla Kar Yağmayacak’ta bu kez yönetmenliği görüntü yönetmeni ve ortak senaristi Michal Englert’le paylaşıyor. Aynı zamanda Polonya’nın bu yılki Oscar adayı olan film, ülke tarihinin günümüzdeki izdüşümüne yer yer gizemli, yer yer mizahi bir bakış yöneltiyor.

Yönetmen: Malgorzata Szumowska, Michal Englert

Senaryo: Michal Englert, Malgorzata Szumowska

Oyuncular: Alec Utgoff (Zhenia), Maja Ostaszewska (Maria), Agata Kulesza (Ewa), Weronika Rosati (Wika)

Polonya-Almanya-Hollanda/2020/Lehçe-Rusça-Fransızca-Vietnamca/115 dk./Bir Film (Başka Sinema)

Vizyon Tarihi: 6 Ağustos


Kayıp Kız / Still Here

On iki yaşındaki Monique ortadan kaybolunca, babası Michael Watson emniyet güçlerinin ve basının ilgisizliğine rağmen onu bulmak için çaba göstermeye başlar. Bu süreçte gazeteci Christian Baker da mahalle sakinlerinin, polisin ve hattâ çalıştığı gazetenin olumsuz yaklaşımlarına rağmen Michael’a yardım etmek için her şeyi göze alacaktır.

İZLENMELİ Mİ? Kariyerini riske atmak uğruna kayıp bir kızın peşine düşen gazeteci karakterine odaklanan Kayıp Kız, Romanyalı yönetmen Vlad Feier’in ilk uzun metrajı.

Yönetmen: Vlad Feier

Senaryo: Vlad Feier, Peter Gutter

Oyuncular: Johnny Whitworth (Christian Baker), Maurice McRae (Michael Watson), Zazie Beetz (Keysha), Afton Williamson (Tiffany Watson), Larry Pine (Jeffrey Hoffman)

ABD/2020/İngilizce/99 dk./Ela Film (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 6 Ağustos


Lanetli Kardeş / Dark Sister

Cassie, psikolojik sorunlarla boğuşan genç bir ressamdır. Gördüğü şiddet dozu yüksek kâbuslarla başa çıkmanın yolunu sanatına sığınmakta bulmuştur. Ancak bir süre sonra, gördüğü kâbuslarla gerçek hayatı ve tanıdıkları arasında bazı bağlantılar olduğunu keşfetmeye başlar.

İZLENMELİ Mİ? Yönetmenliğini Sam Barrett’ın üstlendiği Lanetli Kardeş, yönetmenin 2014’te Avustralya’da çektiği Sororal’ın yeniden yapımı.

Yönetmen: Sam Barrett

Senaryo: Sam Barrett

Oyuncular: Amanda Woodhams (Cassie), Nicola Bartlett (Dr. Sosa), Austin Castiglione (Brian), Liam Graham (Trent Melville)

ABD/2018/İngilizce/96 dk./BMS Film (TME Films)

Vizyon Tarihi: 6 Ağustos


Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes Japonya’ya geldiğinde Arashikage, kendisine Ninja savaşçısı olma yöntemlerini öğretirken bir yandan da hep özlemini çektiği yuvayı sunar. Ama geçmişe dair kimi sırların ortaya çıkmasıyla Snake Eyes’ın onuru ve sadakati sınanacaktır.

İZLENMELİ Mİ? G.I. Joe evreninden Snake Eyes karakterine odaklanan bir spin-off olan filmin başrollerinde Henry Golding’le birlikte La Casa De Papel dizisiyle tanınan Úrsula Corberó ile başarılı oyuncu Samara Weaving bulunuyor.

Yönetmen: Robert Schwentke

Senaryo: Evan Spiliotopoulos, Joe Shrapnel, Anna Waterhouse

Oyuncular: Henry Golding (Snake Eyes), Samara Weaving (Scarlett), Úrsula Corberó (Barones), Andrew Koji (Tommy/Storm Shadow), Max Archibald (Snake Eyes’ın çocukluğu)

ABD/2021/İngilizce/122 dk./UIP

Vizyon Tarihi: 6 Ağustos


Yeşil Şövalye / The Green Knight

Kral Arthur’un yeğeni Sir Gawain krallığa bağlılığını kanıtlamak için, kendisine meydan okuyan düşmanı Yeşil Şövalye’ye karşı zorlu bir mücadeleye girişir. Gawain, tehlikeli bir maceraya atılacaktır.

İZLENMELİ Mİ? 14. yüzyıl İngiliz romansı ‘Sir Gawain ve Yeşil Şövalye’nin modern bir uyarlaması olan Yeşil Şövalye’nin yönetmenliğini, Bir Hayalet Hikâyesi’yle (A Ghost Story, 2017) tanınan David Lowery üstleniyor. Başrollerini Dev Patel, Alicia Vikander ve Joel Edgerton’ın paylaştığı film, 2021’in en heyecanla beklenen yapımları arasında yer alıyor.

Yönetmen: David Lowery

Senaryo: David Lowery

Oyuncular: Dev Patel (Sir Gawain), Alicia Vikander (Essel), Joel Edgerton (Lord), Sarita Choudhury (Anne), Sean Harris (Kral), Ralph Ineson (Yeşil Şövalye)

ABD-İrlanda/2021/İngilizce/125 dk./Chantier

Vizyon Tarihi: 6 Ağustos


Hazırlayan: Erhan Bilen

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.