Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (11-17 Şubat)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (11-17 Şubat)

Green Knight

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Andrea Arnold, David Lowery ve Mia Hansen-Løve gibi güncel sinemanın yıldız yönetmenlerinin yeni filmleri dikkat çekiyor.

2022’nin ilk aylarını yaşadığımız bu dönemde 2021 yılında çeşitli festivallerde dünya prömiyerlerini yapmış filmler ardı ardına gösterime girmeye devam ediyor. Bu hafta dijital platformların gündeminde Andrea Arnold’ın ilk kurmaca olmayan filmi İnek, yönetmenliğini Tunç Şahin’in üstlendiği İnsanlar İkiye Ayrılır, Çağıl Bocut’un ilk uzun metrajı Sardunya ve David Lowery imzalı Yeşil Şövalye var. Vizyonda ise Mia Hansen-Løve’ün son filmi Bergman Adası dikkat çekerken ünlü bilgisayar oyunu serisinden uyarlanan Uncharted ise oyunun hayranlarının yanı sıra aksiyon meraklılarına da hitap ediyor.


Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Ablam

MUBI Türkiye

Burcu Aykar’ın katıldığı pek çok festivalden ödülle dönen kısa filmi Ablam (2019), MUBI Türkiye’de yayına girdi. Kamerasını 1980’li yıllara, bir anne ile iki kızının yaz tatiline çeviren film, aile ilişkilerine, büyümeye ve geçmişe bakmaya dair manzaralar sunan bir film. Yaşananları evin küçük kızı Elif’in gözünden aktaran Ablam, Elif Türkölmez’in ‘Anne Kız, Harikasın’ kitabındaki aynı adlı öyküden uyarlama. 

Eray Yıldız’ın Burcu Aykar’la film üzerine gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.

Ah Güzel İstanbul

MUBI Türkiye
Ah Güzel İstanbul

Atıf Yılmaz’ın 1966 yapımı klasiği Ah Güzel İstanbul, Pazartesi günü MUBI Türkiye kataloğuna ekleniyor. Başrollerine Sadri Alışık ve Ayla Algan’ı taşıyan film, İzmir’den İstanbul’a meşhur olmak üzere gelen Ayşe’yle ailesinden kalan serveti tüketip fotoğrafçılığa başlamış Haşmet’in tanışmasını ve ardından yaşananları anlatıyor. Senaryosunda Safa Önal ve Ayşe Şasa’nın imzası bulunan film, kara mizah unsurlarını kullanışıyla 1960’lardan günümüze kalan en önemli yerli yapımlardan birisi şüphesiz.

Oylum Yılmaz’ın Bir An köşemiz için yazdığı Ah Güzel İstanbul yazısını okumak için tıklayın.

Bahar Tatili

BluTV

MTV’nin allayıp pulladığı plaj partilerinin görünmeyen yüzüne bakan Bahar Tatili (Spring Breakers, 2013) BluTV’de gösterimde. Tüm kariyerini çağdaş Amerikan gençliğinin hâletiruhiyesini tasvir etmeye adayan Harmony Korine’in imzasını taşıyan film, üniversiteli dört kadının bahar tatiline çıkabilmek için bir restoranı soymasını ve ardından yaşadıkları macerayı konu alıyor.

BigBug

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini usta isim Jean-Pierre Jeunet’nin üstlendiği bilimkurgu filmi BigBug (2022), Netflix Türkiye’de yayında. 2045 yılında geçen film, yaşanan bir robot ayaklanmasının ardından bir grup banliyö insanının ev robotları tarafından iyilikleri için hapsedilmesini konu ediniyor. Filmin senaryosu ise Amelie’de (Le fabuleux destin d’Amélie Poulain, 2001) de birlikte çalışan Jean-Pierre Jeunet ve Guillaume Laurant işbirliğine dayanıyor.

Disenchantment – 4. Sezon

Netflix Türkiye

https://youtu.be/M47YkrfjrXQ

Özgür ruhlu Prenses Bean ile iblis ve elflerden oluşan arkadaşlarının maceralarını anlatan fantastik macera dizisi Disenchantment’ın (2018- ) dördüncü sezonu Netflix Türkiye’de gösterimde. Yarımşar saatlik on bölümden oluşan yeni sezonda Prenses Bean, evlenmek istemediği için babası Kral Zog’a isyan ediyor ve krallığı birbirine katıyor.

I Want You Back

Amazon Prime Video

Yönetmenliğini Jason Orley’nin üstlendiği romantik komedi I Want You Back (2022) Amazon Prime Video’da gösterimde. Aynı dönemde terk edilen otuzlu yaşlarındaki Peter ile Emma’nın eski sevgililerinden intikam alma girişimlerini ve bu süreçte yaşadıkları komik olayları konu alan filmin başrollerinde Charlie Day ve Jenny Slate yer alıyor.

Inventing Anna

Netflix Türkiye

Anna Delvey adlı bir Instagram ünlüsünün hikâyesine odaklanan mini dizi Inventing Anna (2022), Netflix Türkiye’de gösterime girdi. Yaratıcılığını Shonda Rhimes’ın üstlendiği dizi, Jessica Pressler adlı gazetecinin Delvey hakkında kaleme aldığı bir makaleden uyarlama. Başrolde ise Julia Garner yer alıyor. 

İnek

MUBI Türkiye

Çağımızın en önemli yönetmenlerinden Andrea Arnold’ın son filmi İnek (Cow, 2021), MUBI Türkiye’de gösterime girdi. Luma adlı bir ineğin günlük hayatına odaklanan film, Arnold’ın ilk belgeseli. Kurmaca filmlerinde oluşturduğu ana karakterine hem şefkatli hem de gözlemci bir mesafeden bakan üslubunu ilk kurmaca olmayan filminde de sürdüren Arnold, İnek’te hayvan yaşamına dair dönüştürücü bir empatiye zemin açıyor.

İnsanlar İkiye Ayrılır

BluTV

İlk uzun metrajı Karışık Kaset’e 2014 yılında imza atan, ardından BluTV’nin antoloji dizisi 7Yüz’ün (2017) yaratıcılığını üstlenen Tunç Şahin’in yazıp yönettiği İnsanlar İkiye Ayrılır (2020), vizyon gösteriminin ardından BluTV’de gösterime girdi. Oyuncu kadrosunda Burcu Biricik, Pınar Deniz, Aras Aydın, Başak Daşman, Erdem Akakçe ve Nezaket Erden gibi isimleri bulunduran film, 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Nezaket Erden) ödülleri kazanmıştı.

Tunç Şahin ve Burcu Biricik’le gerçekleştirdiğimiz video söyleşiyi izlemek için tıklayın.

Sardunya 

MUBI Türkiye

Çağıl Bocut’un gösterildiği birçok festivalde beğeniyle karşılanan ilk uzun metrajı Sardunya (2021), Cumartesi günü MUBI Türkiye’de gösterime giriyor. Babasının geçirdiği beyin kanaması sonrası aile evine dönen ve genç yaşta büyük sorumluluklar almak durumunda kalan Defne’nin hikâyesini anlatan film, farklı sinemasal üslupları bir araya getiren dokusu, başarılı oyunculukları, yalın anlatım dili ve merkezine aldığı ahlaki çelişkileri tartışmaya açmasıyla dikkat çekiyor. Film, 40. İstanbul Film Festivali’nde Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’ne layık görülmüştü.

Yeşil Şövalye

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Bir Hayalet Hikâyesi’yle (A Ghost Story, 2017) tanınan David Lowery’nin üstlendiği Yeşil Şövalye (The Green Knight, 2021), Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. 14. yüzyıl İngiliz romansı ‘Sir Gawain ve Yeşil Şövalye’nin modern bir uyarlaması olan filmin başrollerini Dev Patel, Alicia Vikander ve Joel Edgerton paylaşıyor. Kaynak metnine getirdiği yenilikçi yaklaşımla beğeni toplayan film birçoklarına göre 2021’in en iyi filmlerinden biri.

Filmi Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Bergman Adası

Elveda İlk Aşk (Un amour de jeunesse, 2011), Eden (2014) ve Gelecek Günler (L’Avenir, 2016) gibi filmleriyle tanıdığımız Mia Hansen-Løve’ün son filmi Bergman Adası (Bergman Island, 2021) haftanın öne çıkan vizyon filmi. İsveçli usta yönetmen Ingmar Bergman’ın hayatının büyük bölümünü geçirdiği Fårö Adası’na seyahat eden iki yönetmen karakterin ilişkisini anlatan film kurmaca üretimine getirdiği oyunbaz yaklaşımla dikkat çekiyor. Oyuncu kadrosunda Vicky Krieps, Tim Roth, Mia Wasikowska ve Anders Danielsen Lie gibi isimleri bulunduran Bergman Adası dünya prömiyerini 74. Cannes Film Festivali’nde yaptı.

Ekrem Buğra Büte’nin film hakkında kaleme aldığı yazıyı okumak için tıklayın.

Nil’de Ölüm

Nil’de Ölüm (Death on the Nile, 2022), Britanyalı sinemacı Kenneth Branagh’ın hem yönetmenliğini hem de başrolünü üstlendiği Agatha Christie uyarlamalarının yeni halkası. 2017’de gösterime giren Doğu Ekspresinde Cinayet’in (Murder on the Orient Express) ardından devam filmi Nil’de Ölüm’de de Branagh hem yönetmen koltuğunda oturuyor hem de efsanevi dedektif karakter Hercule Poirot’ya hayat veriyor. Branagh’ın yanı sıra oyuncu kadrosunda Annette Bening, Russell Brand, Ali Fazal, Dawn French ve Gal Gadot gibi isimlerin bulunduğu film polisiye meraklılarının ıskalamaması gereken bir yapım. 

Uncharted

Popüler bilgisayar oyunu serisi Uncharted evrenini beyazperdeye taşıyan Uncharted (2022), 11 Şubat vizyon haftasının öne çıkan yapımlarından birisi. Prodüksiyonu oldukça uzun süren ve hayranların merakla beklediği Uncharted Macellan’ın kayıp hazinesinin peşine düşen hazine avcılarının hikâyesini anlatan bir macera ve aksiyon filmi. Aynı adlı film serisinin de ilk ayağı olması bekleniyor. Ana karakter Nathan Drake’i Tom Holland canlandırırken Nathan’ın mentoru Victor Sullivan’ı ise Mark Wahlberg canlandırıyor.

Burçin S. Yalçın’ın film hakkında kaleme aldığı yazıyı okumak için tıklayın.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

(Hazırlayan: Büşra Uyar)


© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.