Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (6-12 Ağustos)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (6-12 Ağustos)

Geçmiş

Tüm Türkiye’nin yangınlarla, sellerle, yükselen ırkçılıkla, kadın cinayetleriyle ve tüm sorunları katlayan bir yönetim kriziyle boğuştuğu bir haftayı geride bıraktık. Pek çok insan evlerini, ormanları ve ormandaki canlıları kurtarmak için gönüllü olurken, çoğumuz olanları çaresizlik içinde sosyal medyadan takip ediyoruz. Bu süreçte, gözlerini hayatın içinde kolektif düzlemde olan bitenden ayırmaya kolay kolay kimsenin aklı ve gönlü elvermiyorsa da, gündemden mümkün mertebe uzaklaşmaya ihtiyaç duyacağınız anlara eşlik etmek üzere, haftanın gösterimlerinden oluşan rehberimizi paylaşıyoruz.


Çirkin Masallar (Favolacce)

Bein Connect

İkiz kardeşler Damiano ve Fabio D’Innocenzo’nun ikinci uzun metrajı Çirkin Masallar (Favolacce) Bein Connect kataloğuna eklendi. Roma’nın banliyölerinde, bir yaz tatilinde ve takip eden sonbaharda geçen bu dram, izleyiciyi bir dizi sorunlu banliyö ailesiyle tanıştırıyor. Duygularını ifade edemeyen babalar, çocuklarıyla iletişim kurmakta zorlanan anneler ve ilk duygusal deneyimlerinde tökezleyen çocuklar etrafında örülen senaryo şiddete yatkın, mutsuz ve çıkışsız bir banliyö tablosu çiziyor. Filmin yer yer dramatik, yer yer mizahi hikâyesi boyunca alttan alta kendini hissettiren gerilim ise, sarsıcı bir finale doğru ilerliyor. 2020 yılında Berlinale’de yarışan Çirkin Masallar, festivalden En İyi Senaryo ödülüyle dönmüştü.


Geçmiş

MUBI Türkiye

Asghar Farhadi’nin Bir Ayrılık’tan (Jodaeiye Nader az Simin, 2011) hemen sonra çektiği Geçmiş (Le Passé, 2013) artık MUBI Türkiye’de izlenebiliyor. İranlı eşinden ayrılıp eşi komada olan bir adamla birlikte yaşamaya başlayan Fransız bir kadının öyküsünü anlatan film, her bir olasılığın göz önünde bulundurulduğu ve sürekli şaşırtıcı gelişmelerle ilerleyen hikâyesiyle, geçmişin nasıl küçük belirsizlikler üzerine inşa edildiğini ustalıkla anlatıyor. Bérénice Bejo’ya Cannes’da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü getiren film, İranlı yönetmenin başyapıtları arasında sayılıyor.


İçimdeki Deniz

MUBI Türkiye

Tez (Tesis, 1996) ve Diğerleri (The Others, 2001) gibi ses getirmiş gerilim filmlerinin ardından izleyici karşısına etkileyici bir karakter dramasıyla çıkan Alejandro Amenábar, İçimdeki Deniz’de (Mar Adentro, 2004) ünlü denizci Ramón Sampedro’nun bir dalış sırasında geçirdiği kazanın ardından kuadriplejik olduğu dönemi ve ötenazi hakkı mücadelesini odağına alıyor. 2005 yılında Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar ödülü kazanan film, MUBI Türkiye kataloğuna eklendi.


KuirFest LGBTİ+ Film Platformu

Eylül ayında onuncu kez izleyicilerle buluşmak için hazırlıklarını sürdüren Pembe Hayat KuirFest’in çevrimiçi LGBTİ+ temalı filmleri bir araya getiren KuirFest LGBTİ+ Film Platformu, festivalin onuncu yılı vesilesiyle on üç yeni filmi arşivine ekledi. Sivil Düşün desteğiyle platforma eklenen filmler Türkçe ve İngilizce altyazı seçenekleriyle izlenebiliyor. Öte yandan, platformun yeni sezon tanıtımı için festival direktörü Esma Akyel yönetmenliğinde çekilen Yarından Önce adlı tanıtım filmi de yayında. Senaryosunu Salih Salman’ın kaleme aldığı filmde Belgin Çelik, Gülşen Madan ve Şehnaz rol alıyor. Platforma eklenen filmlerle ilgili daha geniş bilgi için Altyazı Fasikül’de konuyla ilgili yayınlanan habere göz atabilirsiniz.


The Last Black Man in San Francisco

Netflix Türkiye

Hızla değişen şehirde yaşam mücadelesini merkeze alan film, en yakın arkadaşı Montgomery ile birlikte hayallerini gerçekleştirmek için çabalarken bir yandan da kendisini şehre ait hissetmenin yollarını arayan Jimmie Fails’ın hikâyesine odaklanıyor. Joe Talbot’ın A24 yapımı ilk uzun metrajı The Last Black Man in San Francisco, 2019 yılında hem eleştirmenler hem de seyirci tarafından takdire şayan bulunurken, yalın anlatımı ve özenli görüntü yönetimiyle dikkat çekmişti.


Madeline Madeline’i Oynuyor

MUBI Türkiye

Josephine Decker imzalı Madeline Madeline’i Oynuyor (Madeline’s Madeline, 2018), MUBI Türkiye programına eklendi. New York’un küçük bir tiyatro kumpanyasındaki genç ve yetenekli bir oyuncunun büyüme sancılarıyla boğuşurken bir yandan da sahnede kendini göstermeye çalışmasını konu alan film, yaratım sürecinin karmaşıklığına dair etkileyici bir dram. Josephine Decker, başkarakterinin ruhsal durumunu filmin görsel ve işitsel yapısına yansıtarak neredeyse düşsel bir atmosfer yaratmayı başarıyor. İlk sinema rolündeki Helena Howard’ın son derece etkileyici bir performans sergilediğini de belirtelim.


Siyah Beyaz

MUBI Türkiye

Ankara Sinema Derneği’nin kurucusu ve Gezici Festival’in direktörü olarak tanınan Ahmet Boyacıoğlu’nun ilk uzun metrajlı yönetmenlik denemesi Siyah Beyaz (2010) MUBI Türkiye programına eklendi. Film, Ankara’nın yirmi beş yıllık barı Siyah Beyaz’da buluşan bir grup arkadaşın sohbetlerine ortak ediyor izleyiciyi. Fırtınalı bir hayat yaşamış, yetmiş yaşına gelmesine karşın hâlâ durulmamış bir ressam, geçirdiği kalp krizinden sonra işini bırakmış bir avukat, mesleğinden sıkılmış ve eşi tarafından terk edilmiş bir doktor… Siyah Beyaz’ın başrollerindeyse Tuncel Kurtiz, Erkan Can, Şevval Sam, Nejat İşler ve Taner Birsel gibi oyuncular yer alıyor.


Son Durak

BluTV

Son Durak (Fruitvale Station, 2013); Creed: Efsanelerin Doğuşu (Creed, 2015) ve Kara Panter (Black Panther, 2018) gibi genç siyah erkeklerin mücadele öyküleriyle tanınan Ryan Coogler’ın ilk uzun metrajı. Film polis tarafından vurularak öldürülen yirmi iki yaşındaki Kaliforniya sakini Oscar Grant’in gerçek öyküsünü anlatırken, Grant’in cinayete kurban gitmeden önceki son bir gününe odaklanıyor Son Durak, Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde Coogler’a Gelecek Vaat Eden Yetenek Ödülü’nü kazandırmıştı.


Tetikçiler

Bein Connect

Zamanda yolculuğun mümkün olduğu ve suç dünyası tarafından ‘istenmeyen kişiler’den kurtulmak için kullanıldığı bir gelecekte Joe (Joseph Gordon-Levitt), mafyanın temizlik işlerini üstlenen bir kiralık katildir. Günün birinde karşısına öldürmesi için ‘gelecekteki kendisi’ (Bruce Willis) çıkarılır… Yazıp yönettiği Star Wars: Son Jedi (Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi, 2017) ve En İyi Senaryo dalında Oscar adaylığı bulunan Bıçaklar Çekildi (Knives Out, 2019) ile büyük sükse yapan Rian Johnson’ın Tetikçiler’i (Looper, 2012), sürükleyici bir pop sinema örneği. Oyuncu kadrosunda Emily Blunt da var.


Venom: Zehirli Öfke

Netflix Türkiye

Tom Hardy hayranları buraya! 2000’lerin anaakım aksiyon ortamlarına duygu derinliği ve ciddiye alınır bir karizma katan isimlerden Hardy, bu kez Marvel karakteri Eddie Brock / Venom rolünde. Kaybedenler kulübünden bir muhabir olan Eddie’nin bedeni, uzaylı simbiyot Venom tarafından ele geçirilir ve süper anti-kahramanımız yıkıcı gücünü dünyayı kurtarmak için kullanmaya karar verir. İlk uzun metrajı korku-komedi Zombieland’le (2009) iyi bir çıkış yapan Rubin Fleischer, Venom: Zehirli Öfke’de (Venom, 2018) tam olarak komedi sularına girmese de yer yer muzip bir yaklaşımı sürdürüyor.


Ayrıca zor günlerden geçerken iyi geleceğini düşündüğümüz 5 anti depresan film:

  • She’s Gotta Have It | Netflix Türkiye
  • Can Dostum / Intouchables | Netflix Türkiye
  • Lucky | MUBI Türkiye
  • The Big Sick | Amazon Prime
  • Vahşiler Firarda / Hunt for the Wilder People | BeIN Connect
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.