Şu An Okunan
Pera Film’den Çevrimiçi Program: ‘John Akomfrah: Hafıza Odaları’

Pera Film’den Çevrimiçi Program: ‘John Akomfrah: Hafıza Odaları’

Handsworth Şarkıları

15-30 Nisan

Pera Film, çevrimiçi gösterimlerine SENKRON ‘Eş Zamanlı Video Sergileri’ kapsamında hazırlanan ‘John Akomfrah: Hafıza Odaları’ seçkisiyle devam ediyor. Merkezinde video sanatı olan sergi ve etkinlikler bütününden oluşan SENKRON ‘Eş Zamanlı Video Sergileri’, Türkiye genelinde eş zamanlı video sergileri düzenleme fikrini çıkış noktası kabul ediyor. Öncülüğünü Mixer, Bilsart ve Versus Art Project’in yaptığı organizasyon video sanatını farklı mekânlarda görünür kılmayı amaçlıyor. İlki geçtiğimiz sene Nisan ayında düzenlenen SENKRON’un ikinci edisyonu elliyi aşkın sanat kurumunun katılımıyla 15-30 Nisan tarihleri arasında düzenleniyor.

SENKRON’un katılımcı kurumlarından Pera Müzesi’nin ‘John Akomfrah: Hafıza Odaları’ adını taşıyan film programı da sanatçı, yönetmen, küratör ve Black Audio Film Collective’in kurucularından olan John Akomfrah’ın tek kanallı işlerini bir araya getiren beş filmlik bir seçkiden oluşuyor. Akomfrah kişisel ve tarihsel hafızayı, geçmiş ve bugünü, çevresel ve insanî krizleri harmanladığı çalışmalarında orijinal görüntüleri arşiv materyalleriyle bir arada kullanarak çok katmanlı anlatılar oluşturuyor.

Programdaki beş yapım şu şekilde: 1980’ler İngiltere’sinde yaşanan ırksal ve toplumsal kargaşaları odağına alan ve İngiliz Film Enstitüsü Grierson En İyi Belgesel Ödülü’ne layık bulunan Handsworth Şarkıları (Handsworth Songs, 1986), savaş sonrasında İngiltere’yi yeniden inşa etmek için Afrika, Karayipler ve Güney Asya’dan başlayan toplu göçün tarihini iç içe geçmiş dokuz müzikal bölüme yayarak anlatan Dokuz İlham Perisi (The Nine Muses, 2010), Akomfrah’ın 1966’daki darbeden neredeyse 20 yıl sonrasına çevirdiği kamerasıyla Gana’da sömürge sonrası toplumların durumlarını tartışmaya açtığı Kanıt (Testament, 1988), bir grup arkadaş ve sevgilinin yaşamlarının 10 yıllık bir kesitine odaklanırken Siyah Güç Hareketi’nin tarihini de takip eden Kimin Kalbe İhtiyacı Var (Who Needs a Heart, 1991) ve bir yetimhanede büyümüş üç sorunlu genç arasında gelişen güçlü dostluğun izini süren Çocuk Gibi Konuş (Speak Like a Child, 1998).

Kimin Kalbe İhtiyacı Var

‘John Akomfrah: Hafıza Odaları’ programındaki filmler, 15-30 Nisan tarihleri arasında film.peramuzesi.org.tr adresi üzerinden çevrimiçi ve ücretsiz olarak izlenebiliyor. Programla ilgili detaylı bilgiye Pera Müzesi’nin internet sitesinden ulaşmak mümkün.

peramuzesi.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.