Şu An Okunan
Pera Film’den Dünya AIDS Günü Programı: Buradayım! III

Pera Film’den Dünya AIDS Günü Programı: Buradayım! III

1-14 Aralık / Pera Müzesi

Pera Film’in Dünya AIDS Günü vesilesiyle, HIV virüsü ve AIDS hakkında farkındalık yaratma hedefiyle başlattığı Buradayım! adlı film programı bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. Çağdaş sanat organizasyonu Visual AIDS ve Video Data Bank (VDB) işbirliğinde hazırlanan Buradayım! III programı kapsamında filmler, 1-14 Aralık tarihleri arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz izlenebilecek. Program dâhilinde, sanatın aktivizme etkisini vurgulayan bir kısa film seçkisinin yanı sıra, 80’li yıllardan günümüze farklı sanatçıların ürettiği video işleri, deneysel ve belgesel kısa filmler gösterilecek.


Advertisement

Programın bu yıl otuzuncusu düzenlenen ‘Day With(out) Art’ programı çerçevesinde hazırlanan ‘Yeni Başlıyor’ (Still Beginning) seçkisi, AIDS salgınına ve HIV/AIDS gündeminin kültürel geçmişine dair işler ortaya koymuş yedi sanatçının videolarından oluşuyor. Shanti Avirgan, Nguyen Tan Hoang, Carl George, Viva Ruiz, Iman Shervington, Jack Waters/Victor F.M. Torres ve Derrick Woods-Morrow’un videolarından oluşan ve Gregg Bordowitz’in “AIDS krizi yeni başlıyor” sözünden esinlenen video programı, Pera Müzesi’ndeki ilk gösterimini 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde yapacak.

Buradayım! III programı dâhilinde gösterilecek yapımlardan biri Tom Kalin’in imzası taşıyan ve ABD hükümetinin, AIDS önleme yanlısı kampanyaları finanse etmeyi amaçlayan Helms Değişikliğini reddetmesi üzerine onlara karşı verilen erotik bir yanıt niteliği taşıyan Tamamen Görüntüden Kayboldular (They Are Lost to Vision Altogether, 1989). Ellen Spiro’nun çektiği Görün(mey)en Kadınlar ((In) Visible Women, 1991) adlı kısa belgesel ise sanat ve aktivizm yoluyla AIDS hastalığına meydan okuyan üç kadının öyküsünü anlatıyor. Richard Fung’un hastalıkla yaşamak üzerine çektiği kişisel belgeseli Kandaki Deniz (Sea in the Blood, 2000) yönetmenin AIDS hastası partneri ve talasemi hastası kız kardeşiyle olan ilişkisini takip ediyor. Son olarak Matt Wolf, Joe Breinard’ın ‘I Remember’ (1970) adlı şiiri etrafında çektiği Hatırlıyorum: Joe Brainard Hakkında Bir Film (I Remember: A Film About Joe Brainard, 2012) belgeselinde, Brainard’ın kendi şiirini okuduğu ses kayıtlarından ve kurguladığı arşiv görüntülerinden beslenerek nostalji, dostluk ve hafızanın mucizeleri üzerine farklı bir bakış sunuyor.

www.peramuzesi.org.tr

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.