Şu An Okunan
Pera Film’den Dünya AIDS Günü Programı: Buradayım! | Sabırlı Bakım

Pera Film’den Dünya AIDS Günü Programı: Buradayım! | Sabırlı Bakım

Sabırlı Bakım

1-15 Aralık / Pera Müzesi

Pera Film, 2017 yılında Dünya AIDS Günü vesilesiyle, HIV virüsü ve AIDS hakkında farkındalık yaratma hedefiyle başlattığı ‘Buradayım!’ adlı film programını bu sene de sürdürüyor. Program bu yıl çağdaş sanat organizasyonu Visual AIDS’in devam eden HIV salgınında toplum bakımı stratejilerine ışık tutan videolardan oluşan ‘Sabırlı Bakım’ seçkisine ev sahipliği yapıyor. Hükümetlerin ve sivil toplum kuruluşlarının ihmalkârlığına dikkat çekerek toplum destekli bakım, yardımlaşma ve dayanışmanın önemine odaklanan yedi kısa filmlik seçki, bir salgında sadece ilaçların çözüm olabileceği varsayımını geçersiz kılarken toplum destekli çalışmaları kalıcı bir ilaç türü olarak yorumlayarak gözler önüne seriyor.


Advertisement

Day With(out) Art 2021 programı çerçevesinde hazırlanan ‘Sabırlı Bakım’ seçkisinde yer alan videolar, yedi farklı sanatçı tarafından hazırlandı. Katherine Cheairs, Christóbal Guerra, Danny Kilbride, Abdul-Aliy A. Muhammed ve Uriah Bussey, Béto Perez, Steed Taylor ve J Triangular ve Women’s Video Support Project’in elinden çıkan eserler ilk olarak 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde seyirciyle buluşacak.

Tongues Untied
Çözülen Diller

‘Buradayım!’ programı kapsamında ‘Sabırlı Bakım’ seçkisine ek olarak şu üç film de gösterilecek: Siyah eşcinsel hareketinin dönüm noktalarından kabul edilen Marlon T. Riggs imzalı Çözülen Diller (Tongues Untied, 1989), yönetmenler Thiago Amaral Minamisawa, Bruno H. Castro ve Guto BR’ın gerçek bir hikâyeden esinlenerek HIV ile yaşayan bir kişinin samimi itiraflarını takip ettikleri Kanıyorum (Sangro, 2019) ve 1980’li yıllarda askerî diktatörlüğün hüküm sürdüğü Arjantin’de bir grup drag queen ve trans kadının sahneledikleri gösterilerle AIDS ve polis şiddetine karşı toplumu nasıl harekete geçirdiklerini konu alan Agustina Comedi imzalı Pleybek (Playback, 2019) filmleri.

Tüm gösterimlerin ücretsiz olarak Pera Müzesi’nde gerçekleştirileceği programa dair detaylı bilgiye ve gösterim takvimine Pera Müzesi’nin internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

peramuzesi.org.tr

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.