Şu An Okunan
Pera Film’den Dünya AIDS Günü Programı: Buradayım! | Tanıdığım Herkes Hasta

Pera Film’den Dünya AIDS Günü Programı: Buradayım! | Tanıdığım Herkes Hasta

1-7 Aralık / Pera Müzesi

Pera Film, Dünya AIDS Günü vesilesiyle HIV virüsü ve AIDS hakkında farkındalık yaratma hedefiyle gösterime sunduğu, 2017’den beri düzenlenen ‘Buradayım!’ adlı film programına çağdaş sanat organizasyonu Visual AIDS’in ‘Tanıdığım Herkes Hasta’ seçkisiyle devam ediyor. Cyrée Jarelle Johnson’ın ‘Black Futures’ adlı kitabında geçen bir ifadeden ilham alan seçki, dünyanın dört bir yanından sanatçıların HIV ile diğer hastalık ve engellilik biçimleri arasında bağ kuran video işlerini bir araya getiriyor. Toplumun engelli ve hastaları nasıl ötekileştirdiğini tartışmaya açan program, izleyiciyi engelliliği ortak bir deneyim olarak görmeye davet ediyor.


Advertisement

1 Aralık Dünya AIDS Günü ile birlikte başlayacak program HIV’den COVID’e, akıl sağlığından yaşlanmaya uzanan konulara dikkat çeken, her biri 2023 yılında çekilen beş videodan oluşuyor. Seçkide bir enfeksiyon nedeniyle görme yetisini kaybeden, aynı zamanda uzun süredir AIDS hastası olan bir sanatçısının yaşam mücadelesini anlatan Kurt Weston imzalı Işığı Yitirmek (Losing the Light), yerel bir dansı maneviyat, HIV’e bağlı uzun süreli engeller ve dünyada bir yer arayışı ekseninde icra eden göçmen sanatçı Ananias’ı takip eden Dolissa Medina ve Ananias P. Soria imzalı Yaşlı Adam/Hasta Adam/Haykırış (Viejito/Enfermito/Grito), HIV ile doğan Brezilyalı aktivist ve sanatçı Lili Nascimento’ya odaklanan Hiura Fernandes imzalı AID$’li Çocuk (Aquela criança com AID$), HIV ile yaşayan iki Filipinli erkeğin ortak hikâyeleri üzerinden pandemi salgını sırasında bakım ve yenilenme biçimlerini araştıran Beau Gomez imzalı Benim Yaptığım Yatak (This Bed I Made) ve Hong Kong’da yaşayan genç bir adamın COVID salgınının başlarında, doğuştan gelen bir engel ve HIV ile yaşamaya dair deneyimlerini paylaştığı Dorothy Cheung imzalı Kalp Üfürümleri (Heart Murmurs) adlı kısa videolar yer alıyor.

Işığı Yitirmek

Tüm gösterimlerin ücretsiz gerçekleşeceği ‘Tanıdığım Herkes Hasta’ programına dair detaylı bilgiye Pera Müzesi’nin internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

peramuzesi.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.