Şu An Okunan
14. İtalyan Sinemasıyla Buluşma

14. İtalyan Sinemasıyla Buluşma

27 Kasım – 3 Aralık / İtalyan Kültür Merkezi, Sinematek/Sinema Evi

İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, Cinecittà iş birliğinde düzenlediği 14. İtalya Sinemasıyla Buluşma etkinliğinde çağdaş İtalyan sinemasının en yeni ve dikkat çeken örneklerini bir araya getiriyor. Türkiye’nin İtalyan Büyükelçiliği ve İstanbul İtalya Başkonsolosluğu’nun himayesinde düzenlenen etkinlik 27 Kasım – 3 Aralık tarihlerinde İtalyan Kültür Merkezi ve Sinematek/Sinema Evi’nde gerçekleşiyor.


Advertisement

Programda Venedik, Roma gibi önemli film festivallerinde övgü toplayan ve geçtiğimiz yılın İtalyan film üretimini temsil eden sekiz film yer alıyor. Her bir filmin Türkiye prömiyerini yapacağı etkinliğin açılış filmi ise 96. Akademi Ödülleri En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film kategorisinde İtalya’nın Oscar adayı olan Matteo Garrone imzalı Kaptan Benim (Io Capitano). Garrone’ye Venedik Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü getiren filmde iki gencin Dakar’dan Avrupa’ya uzanan yolculuğunu anlatılıyor.

Cennet

Program kapsamında Venedik Film Festivali’nde En İyi Senaryo dâhil üç ödül kazanan Enrico Maria Artale imzalı Cennet (El Paraíso), Venedik’in açılışını yapan Edoardo De Angelis imzalı Komutan (Comandante), Venedik’in Orizzonti (Horizons, Ufuklar) bölümünde Jüri Özel Ödülü ve FIPRESCI Orizzonti Ödülü’nü kazanan Alain Parroni imzalı Sonsuz Pazar (Una sterminata domenica), Venedik’te Premio Lizzani Ödülü’ne layık bulunan Simone Massi imzalı Hiçbir Yerde (Invelle), 2023 Roma Film Festivali’nin açılış filmi olan Paola Cortellesi imzalı Hâlâ Umut Var (C’è ancora domani), Toronto, Geneva gibi film festivallerinde gösterilen Ginevra Elkann imzalı Sana Söylemiştim (Te l’avevo detto) ve Venedik’ten Zürih’e pek çok film festivalini dolaşan Giorgio Diritti imzalı Lubo filmlerini izlemek mümkün.

14. İtalyan Sinemasıyla Buluşma programında yer alan filmler orijinal dillerinde, Türkçe ve İngilizce altyazı desteğiyle gösterilecek. Etkinliğin İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Casa d’Italia Tiyatro Salonu’ndaki gösterimleri ücretsiz olup rezervasyon gerekmiyor. Sinematek’teki gösterimler için biletler ise salonun internet sitesi üzerinden ve gişesinden temin edilebiliyor. Programla ilgili detaylı bilgiye İtalyan Kültür Merkezi’nin internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

iicistanbul.esteri.it

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.