Şu An Okunan
Pera Film’den Onur Ayı’na Özel: ‘Kim Daha İyi Bir Hikâye İstemez ki?’

Pera Film’den Onur Ayı’na Özel: ‘Kim Daha İyi Bir Hikâye İstemez ki?’

21 Haziran – 19 Temmuz / Pera Müzesi

Her yıl kutladığı Onur Ayı kapsamında bu sene ‘Kim Daha İyi Bir Hikâye İstemez ki?’ başlıklı özel seçkiyi sunan Pera Film, programın küratörlüğünü Başka Sinema Koordinatörü Cenan Tüzel’le birlikte üstleniyor. Kuir karakterlerin daha ideal bir dünyada var olma çabasına ve kendi ideal dünyalarını yaratma hikâyelerine odaklanan seçki üç filmden oluşuyor. 21 Haziran’da başlayıp 19 Temmuz’a dek sürecek programda gösterimler ücretsiz olup rezervasyonsuz katılım sağlanabiliyor. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimleri 18+ uygulamasına tabi.

Adını Amerikalı şair Richard Siken’ın ‘Litany in Which Certain Things Are Crossed Out’ şiirinde geçen “Daha iyi bir hikâye istiyorsun. Kim istemez ki?” dizesinden alan programda şu üç filmi izlemek mümkün: Birbirine âşık iki kadının ilişki dinamiklerini takip eden Peter Strickland imzalı Burgonya Dükü (The Duke of Burgundy, 2014), Isabel Sandoval’ın yazıp yönettiği, aynı zamanda Brooklyn’de yaşayan yaşlı bir kadının bakıcılığını yapan Filipinli trans kadın Olivia karakterine hayat verdiği Ortak Bir Dil (Lingua Franca, 2019) ve iki yalnız adamın iyileşme, şifa bulma ve sevgi arayışını anlatan Tsai Ming-liang imzalı Günler (Rizi, 2020).

Günler

‘Kim Daha İyi Bir Hikâye İstemez ki?’ programıyla ilgili detaylı bilgiye Pera Müzesi’nin internet sitesinden ulaşılabiliyor.

peramuzesi.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.