Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (23-29 Haziran)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (23-29 Haziran)

Cannes Film Festivali, BAFTA, Thomas Vinterberg

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Baştan Başa, Benim Çocuğum, İki Şafak Arasında, Körkütük, Secret Invasion, Yeşil Şövalye ve Büyü de Gel gibi yapımlar dikkat çekiyor. 

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta birçok farklı yapım öne çıkıyor. Yönetmenliğini Aylin Kuryel ve Fırat Yücel’in üstlendiği belgesel Baştan Başa, çocukları LGBTİ+ bireyler olan Türkiyeli bir grup anne babanın hikâyelerini seyirciye taşıyan Benim Çocuğum, Selman Nacar’ın ilk uzun metrajı İki Şafak Arasında, yönetmenliğini Thomas Vinterberg’in, başrolünü ise Mads Mikkelsen’in üstlendiği Körkütük, başrollerine Ayça Ayşin Turan ve Ekin Koç’u taşıyan yeni Netflix özel yapımı Sen İnandır, Samuel L. Jackson’ın canlandırdığı Fury karakterini merkezine alan Secret Invasion ve yönetmenliğini David Lowery’nin üstlendiği Yeşil Şövalye gibi yapımları bu hafta dijital platformlar üzerinden izlemek mümkün. Vizyonda ise başrolüne Jennifer Lawrence’ı taşıyan komedi filmi Büyü de Gel (No Hard Feelings, 2023) dikkat çekiyor. Altyazı Öneriyor, bir haftalık bayram arasından sonra 7 Temmuz’da yeniden yayında olacak.


Advertisement

Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Baştan Başa

BluTV

Yönetmenliğini Aylin Kuryel ve Fırat Yücel’in üstlendiği belgesel Baştan Başa (2019) BluTV kataloğuna eklendi. Film, Yahudilerin baş örtme geleneğinin bir parçası olan perukların hikâyesini İsrail ve Türkiye arasındaki bağlantılarla takip ediyor.

Benim Çocuğum

MUBI Türkiye

Çocukları LGBTİ+ bireyler olan Türkiyeli bir grup anne babanın hikâyelerini seyirciye taşıyan Benim Çocuğum (2013) MUBI Türkiye kataloğuna ekleniyor. Yönetmenliğini Can Candan’ın üstlendiği belgesel, LİSTAG adı altında bir araya gelen gönüllülerin yaşadıklarına içeriden bir bakış atıyor.

İki Şafak Arasında

BluTV

Selman Nacar’ın ilk uzun metrajı İki Şafak Arasında (2021) BluTV kataloğuna eklendi. Küçük bir Anadolu kentinde babasının tekstil fabrikasında yöneticilik yapan Kadir’e odaklanan film, fabrikada yaşanan bir iş kazası sonrası genç adamın karşı karşıya kaldığı ailevi çatışmayı ve ahlaki ikilemleri güçlü bir kurgu eşliğinde ele alıyor. 

İyi Şanslar Leo Grande

TOD

Prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yapan İyi Şanslar Leo Grande (Good Luck To You, Leo Grande), tek mekânda ve iki karakter arasında geçen, oyuncularının başarılı performanslarıyla öne çıkan bir komedi. Avustralyalı yönetmen Sophie Hyde’ın imzasını taşıyan filmin başrolünde, altmışlarının başında emekli bir öğretmeni canlandıran Emma Thompson yer alıyor.

Körkütük

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Thomas Vinterberg’in, başrolünü ise Mads Mikkelsen’in üstlendiği Körkütük (Druk, 2020) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Bir grup orta yaşlı erkeğin vücutlarında sürekli olarak alkol bulundurmaya dayalı felsefeyi hayata geçirmelerine odaklanan film En İyi Uluslararası Film dalında Oscar kazanmıştı.

Filmi Kaan Denk’in kaleminden okumak için tıklayın.

Sen İnandır

Netflix Türkiye

Başrollerine Ayça Ayşin Turan ve Ekin Koç’u taşıyan yeni Netflix özel yapımı Sen İnandır (2023) dijital platformda yayında. Romantik komedi türündeki film, çocukluktan birbirlerine âşık iki karakterin yıllar sonra yollarının yeniden kesişmesini konu alıyor. 

Secret Invasion

Disney+

Marvel Sinemasal Evreni’nin (MCU) dokuzuncu Disney+ dizisi Secret Invasion (2023- ) dijital platformda yayında. Samuel L. Jackson’ın canlandırdığı Fury karakterini merkezine alan mini dizinin yaratıcılığını Kyle Bradstreet üstleniyor.

Skull Island

Netflix Türkiye

King Kong evreninin farklı bir noktasına odaklanan animasyon dizisi Skull Island (2023- ) Netflix Türkiye’de yayında. Brian Duffield imzasını taşıyan dizi, yapıma adını da veren Skull Adası’nda hayatta kalmaya çalışan insanların yaşadıklarını anlatıyor.

Yeşil Şövalye

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini David Lowery’nin üstlendiği Yeşil Şövalye (The Green Knight, 2021) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Film, onur, haysiyet, bağlılık ve dürüstlük gibi erdemleri oyunbaz bir şekilde farklılaştırarak tuhaf bir anti-kahraman hikâyesine, bir erkeklik eleştirisine dönüştürüyor.

Filmi Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Büyü de Gel

Başrolüne Jennifer Lawrence’ı taşıyan komedi filmi Büyü de Gel (No Hard Feelings, 2023) bu hafta vizyonda. Filmin yönetmenlik koltuğunda oturan ve senaristlerinden birisi olan Gene Stupnitsky, son olarak Uslu Çocuklar (Good Boys, 2019) adlı filmi yönetmişti. 


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.