Şu An Okunan
Pera Müzesi’nde ‘Yunan Film Günleri’

Pera Müzesi’nde ‘Yunan Film Günleri’

7-12 Haziran

Yunanistan’dan EMEIS Kültür Kolektifi ile Türkiye’den istos film ve istos yayın’ın ortaklığında ilki düzenlenen ‘Yunan Film Günleri’ 7-12 Haziran tarihleri arasında Pera Müzesi‘nde gerçekleştirilecek. Yunanistan Kültür Bakanlığı’nın katkıları ve Yunan Film Merkezi ile Yunan Film Akademisi’nin destekleriyle hayata geçirilen etkinlik 1960’lardan 1980’lere uzanan bir zaman dilimini odağına alıyor ve Yunanistan sinemasının auteur yönetmenlerinin filmlerinden bir seçki sunuyor. Programda yer alan filmlerden birçoğunu yenilenmiş kopyasıyla Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşturan etkinliğe katılım ücretsiz olup gösterimlerde İngilizce ve Türkçe altyazılı izleme desteği sağlanacak.

Etkinliğin açılışı Theo Angelopoulos‘un ilk uzun metraj filmi Tatbikat‘ın (Anaparastasi, 1970) gösterimiyle yapılacak. Berlinale’den FIPRESCI Ödülü’yle dönen film etkinliğin konuklarından Petros Markaris’in sunumuyla seyirciyle buluşacak. Angelopoulos’un 1936 Günleri (Meres tou ’36, 1972), Ulis’in Bakışı (To vlemma tou Odyssea, 1995) ve Sonsuzluk ve Bir Gün (Mia aioniotita kai mia mera, 1998) gibi filmleriyle Yeşim Ustaoğlu imzalı Bulutları Beklerken’in (2004) senaryosuna sunduğu katkılarla tanınan Markaris, aynı zamanda polisiye romanlar kaleme alıyor.

Nikos Koundouros’a Berlinale’de En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandıran Genç Afroditler (Mikres Afrodites, 1963), politik sinemayla özdeşlemiş yönetmenlerden Costa-Gavras‘ın uluslararası festivallerden birçok ödülle dönen klasiği Ölümsüz (Z) (Z, 1969), Michael Cacoyannis’in Euripides’in meşhur tragedyasından uyarladığı ve Katharine Hepburn, Geneviève Bujold, Vanessa Redgrave ve Irene Papas gibi oyuncuları bir araya getiren Troyalı Kadınlar (Trojan Women, 1971), Giorgos Panousopoulos’un başka bir Euripides tragedyası ‘Bakkhalar’ı modern bir bakışla baştan inşa ettiği Çılgınlık (Mania, 1985) ve Locarno Film Festivali’nde Altın Leopar’a layık bulunan, sonrasında Selanik Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan Nikos Panayotopoulos imzalı Bereketli Vadinin Tembelleri (Oi tembelides tis eforis koiladas, 1978) seçkide yer alan filmler arasında başı çekiyor.

Troyalı Kadınlar

Buna ek olarak ülkenin önde gelen kadın yönetmenlerinden ikisi, Tonia Marketaki ve Frieda Liappa da filmografilerinden en dikkat çeken yapımlarla etkinlikte yer alıyor. Yunanistan sinemasının ilk kadın yönetmenlerinden Tonia Marketaki’nin, ülkede kadınların yaşadığı toplumsal baskıyı zamanının çok ötesinde bir feminist bakışla anlattığı Zorba Yannis (Ioannis o viaios, 1973) filmiyle dâhil olduğu programda yönetmen kimliğinin yanı sıra şair de olan Frieda Liappa’nın San Sebastián Film Festivali’nde En İyi Yeni Yönetmen Ödülü’nü kazandığı Sessiz Bir Ölüm (Itan enas isyhos thanatos, 1986) filmi gösterilecek.

‘Yunan Film Günleri’ etkinlik takvimi ise şu şekilde:

 • Tatbikat / Anaparastasi – 7 Haziran, saat 15:00
 • Ölümsüz (Z) / Z – 8 Haziran, saat 13:00
 • Blok / To bloko – 8 Haziran, saat: 16:00
 • Zorba Yannis / Ioannis o viaios – 8 Haziran, saat 18:00
 • Geçit / To perasma – 9 Haziran, saat: 13:00
 • …Asker Kaçağı / …lipotaktis – 9 Haziran, saat: 16.00
 • Sessiz Bir Ölüm / Itan enas isyhos thanatos – 10 Haziran, saat 13:00
 • Olga Robards – 10 Haziran, saat 15:00
 • Çılgınlık / Mania – 10 Haziran, saat 17:00
 • Fotoğraf / I fotografia – 10 Haziran, saat 21:00
 • Gezi / Ekdromi – 11 Haziran, saat: 13:00
 • Bereketli Vadinin Tembelleri / Oi tembelides tis eforis koiladas – 11 Haziran, saat 15:00
 • Sabah Devriyesi / Proini peripolos – 11 Haziran, saat 19:00
 • Taştan Yıllar / Petrina hronia – 12 Haziran, saat 13:00
 • Genç Afroditler / Mikres Afrodites – 12 Haziran, saat 16:00
 • Troyalı Kadınlar / The Trojan Women – 12 Haziran, saat 18:00

Altı güne yayılan etkinlik kapsamında Yunanistan sinemasının tarihine uzanan film afişleri sergisi ve Yunanistan’dan film profesyonellerini ağırlayacak ‘Sektör Buluşması’ da gerçekleşecek. Programla ilgili detaylı bilgiye ‘Yunan Film Günleri’nin internet sitesinden ulaşılabiliyor.

yunanfilmgunleri.com

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.