Şu An Okunan
Polonya Sinemasından Bir Usta: Andrzej Wajda

Polonya Sinemasından Bir Usta: Andrzej Wajda

4-20 Nisan / Akbank Sanat

Akbank Sanat Nisan ayında, Polonya’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla, sinema tarihinin en büyük yönetmenleri arasında yer alan ve 2016 yılında doksan yaşında hayata veda eden Andrzej Wajda’nın altı başyapıtını izleyiciyle buluşturuyor. Altmış yılı aşkın kariyeri boyunca çoğunlukla savaşın yol açtığı yıkım ve acıyı ya da savaş sonrası dönemdeki travmatik deneyimleri ele alan yönetmenin program kapsamında gösterilecek en eski filmi, 1957 yapımı Kanal (Kanał). İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonyalı isyancıların kanalizasyon tünellerindeki gerilim dolu öyküsünü anlatan film, aynı zamanda meşhur savaş üçlemesinin ikinci filmi. Üçlemenin son filmi olan ve Jerzy Andrzejowski’nin tartışma yaratan romanından uyarlanan Küller ve Elmaslar (Popiół i Diament, 1958) ise Direniş Ordusu mensubu bir askerin savaşın sona erdiği günde geçen trajik öyküsünü anlatıyor.

Program kapsamında izlenebilecek diğer filmler şöyle: sert bir siyasi eleştiri niteliği taşıyan ve Wajda’nın “en iyi filmim” dediği Mermer Adam (Człowiek z Marmuru, 1976), Gdansk Tersanesi’ndeki işçilerin grevine odaklanan Altın Palmiye ödüllü Demir Adam (Człowiek z Żelaza, 1981), bir barda tanışan bir doktor ile genç bir kadının öyküsünü anlatan Masum Büyücüler (Niewinni Czarodzieje, 1960) ve 19. yüzyıl sonunda paralarını birleştirerek bir fabrika kuran üç arkadaşın büyük fabrikatörler karşısındaki mücadelesini konu alan Vaatler Ülkesi (Ziemia Obiecana, 1974).

www.akbanksanat.com

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.