Şu An Okunan
Salt Beyoğlu’nda ‘Güncel Polonya Sineması’

Salt Beyoğlu’nda ‘Güncel Polonya Sineması’

EO, Aİ

21-30 Kasım

Salt’ın yeni programı güncel Polonya sinemasının ödüllü örneklerinden bir seçki sunuyor ve Vistül Film Festivali programından sekiz uzun metrajlı filmi bir araya getiriyor. Salt’ın Nowa Przestrzeń Vakfı ve Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu iş birliğinde hazırladığı ‘Güncel Polonya Sineması’ programında Varşova Film Okulu ile Krzysztof Kieślowski Film Okulu’ndan kısa filmler de yer alıyor. 21-30 Kasım tarihlerinde Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleşecek etkinlik herkesin katılımına açık, gösterimlerse ücretsiz.

Polonya sinemasının son üç yılda çekilmiş ödüllü örneklerinden oluşan seçkideki filmler farklı temaları ve karakter çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Robert Bresson’un Rastgele Balthazar’ından (Au Hasard Balthazar, 1966) ilhamla hayata geçirilen Jerzy Skolimowski imzalı (EO, 2022) programda öne çıkıyor. Cannes Film Festivali’nde Felix van Groeningen ve Charlotte Vandermeersch imzalı Sekiz Dağ (Le otto montagne, 2022) filmiyle birlikte Jüri Ödülü’ne layık bulunan Aİ, Akademi Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Film dalında Oscar’a aday gösterilmişti.

Jan Holoubek’in ilk uzun metrajlı filmi 25 Yıldır Masum: Tomek Komenda’nın Davası (25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, 2020), henüz 23 yaşında haksız yere 25 yıl hapse mahkûm edilen ve 18 yıl boyunca cezaevinde tutulan Tomasz Komenda’nın yaşadıklarını anlatıyor. Kitle kültürü, güncel siyaset ve mitoloji arasında mekik dokuyan örgüsüyle dikkat çeken Lech Majewski imzalı Bir Ömür Brigitte Bardot (Brigitte Bardot cudowna, 2021), hiç tanışmadığı babasının izini süren Adam’ın hikâyesini anlatırken Homeros’un ‘Odysseia’ destanından, Telemachus’un babasını aramak için çıktığı yolculuktan referans alıyor. Aleksander Pietrzak imzalı Kara Koyun (Czarna owca, 2021), kopması güç bağlar üzerinden aile ilişkilerine ve büyümeye dair sorulara yanıt ararken Jakub Skoczeń imzalı Vaftiz (Chrzciny, 2022) ise yıllardır küs olan aile üyelerinin barışması için düzenlenen bir kutlamayla aynı gün sıkıyönetimin ilan edilmesi üzerinden bir hikâye anlatıyor.

Bir Ömür Brigitte Bardot

Seçkide filmlerden Jacek Blawut imzalı Yüzeyin Altında (Orzel. Ostatni patrol, 2022) İkinci Dünya Savaşı sırasında kaybolan Polonya denizaltısı ORP Orzeł’in hikâyesine mürettebatın giderek artan kaygıları ve savaşın yıkıcı etkileri üzerinden bakış atıyor. Maciej Kawalski’nin prömiyerini Varşova Film Festivali’nde yapan filmi Tehlikeli Adamlar (Niebezpieczni Dżentelmeni, 2022) bütün gece süren bir partinin ardından yanlarında ölü bir adamla uyanan ve yaşananlara dair hiçbir şey hatırlamayan dört arkadaşı merkeze alıyor. Anna Jadowska imzalı Damdaki Kadın (Kobieta na dachu, 2022) ise bir sabah hiç beklenmedik bir olaya karışarak hayatındaki tüm dinamikleri altüst eden evli bir anne üzerinden yalnızlık, çaresizlik gibi başlıklarda düşünmeye alan açıyor.

Programın Krzysztof Kieślowski Film Okulu’nda üretilen beş kısa filmi bir araya getiren ‘Kısalar: Krzysztof Kieślowski Film Okulu’ seçkisinde Aleksander Szamałek imzalı Anne (Mamo, 2022), Michał Piotrowski imzalı Kişisel Bir Hikâye (Kameralna opowieść, 2022), Patryk Kaflowski imzalı Piyango (Loteria, 2022), Bartłomiej Błaszczyński imzalı Funeralia (2022) ve Rafał Paluszkiewicz imzalı Tanrı Şeytanı Kovdu (Pan powiedział idź do diabła, 2022) adlı filmler yer alıyor. Varşova Film Okulu’nda üretilen beş ödüllü kısa filmden oluşan ‘Kısalar: Varşova Film Okulu’ adlı seçki kapsamında ise Krzysztof Chodorowski imzalı Gözyaşı (Łza, 2021), Adam Hartwinski imzalı Her Şeyden Önce (Po pierwsze, 2021), Eliza Godlewska ve Alan Ruczynski imzalı Şafağa Kadar (Tylko Do Świtu, 2022), Stacey Rushchak imzalı Alacakaranlık (Blue Hour, 2022) ve Jan Gębski imzalı Bu Kedilere Yapılmaz (Tego się nie robi kotu, 2022) filmlerini izlemek mümkün.

Funeralia

‘Güncel Polonya Sineması’ programındaki filmler orijinal dillerinde, Türkçe altyazı desteğiyle gösterilecek. Seçkideki filmlerden bir kısmının gösterimine yönetmenleri de katılacak ve seyircilerle sohbet edecek. Programa dair detaylı bilgiye Salt Beyoğlu’nun internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

saltonline.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.