Şu An Okunan
Şehre BAK’tan ‘Kulaktan Kulağa’

Şehre BAK’tan ‘Kulaktan Kulağa’

23-27 Nisan

Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin ortaklaşa yürüttüğü Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK programı, ‘Kulaktan Kulağa’ adlı film serisiyle çevrimiçi olarak seyirciyle buluşuyor. Diyarbakır, Mardin ve Batman’dan 12 kadın katılımcının, program kapsamında oluşturulan atölyede ürettiği filmler, şehrin hafızasına kişisel ve içeriden katkılar yapma işlevine sahip. Gösterimleri 23 Nisan, saat 20:00’de Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK YouTube kanalında başlayan filmler 27 Nisan Salı gece yarısına kadar erişime açık olacak.

Temmuz 2020 – Nisan 2021 tarihleri arasında, Ayça Çiftçi ve Sevgi Ortaç’ın danışmanlığında gerçekleştirilen BAK Kulaktan Kulağa Kolektif Üretim Atölyesi katılımcılara fikirlerini geliştirme, çekim ve post-prodüksiyon imkânları sundu. Katılımcıların günlük yaşamından, yaşadıkları şehrin hafızasından ve hikâye kültüründen beslenen 12 yaratıcı belgesel ve deneme film bu doğrultuda oluşturuldu. Projenin adını taşıyan ‘Kulaktan Kulağa’ vurgusu ise büyük, kapsayıcı, sonuç bildiren anlatıların karşısına kişisel teması, küçük ifade alanlarını ve oyunbazlığı koyma anlamı taşıyor.

Etkinlik kapsamında film gösterimlerine ek olarak bir Zoom söyleşisi de gerçekleştirilecek. Sinema yazarı Senem Aytaç ile sinemacı ve akademisyen Aylin Kuryel’in moderatörlüğünde düzenlenecek söyleşi dâhilinde katılımcılar başta olmak üzere projede emeği bulunan kişiler bir araya gelecek. 26 Nisan Pazartesi günü düzenlenecek söyleşinin başlangıç saati 20:00. Söyleşiye katılım sağlamak için buradan kayıt olunması gerekiyor.

2012 yılından bu yana genç hikâye anlatıcılarının görsel üretimini destekleyen ve bu alanda çalışmalarını sürdüren Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK programı görsel ifade alanları ve beraber üretme kültürüne meraklı herkesi kolektif bir bilinçle üretilen ‘Kulaktan Kulağa’ filmlerini izlemeye ve bu alandaki yaratıcı süreçleri birlikte düşünmeye davet ediyor.

Etkinlikle ilgili detaylı bilgiye programın internet sitesinden ya da buradan indirebileceğiniz program kitapçığından ulaşabilirsiniz.

sehrebak.org

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.