Şu An Okunan
Yönetmenlerle Buluşma 7: Pelin Esmer

Yönetmenlerle Buluşma 7: Pelin Esmer

6-16 Şubat / İstanbul Modern

İstanbul Modern Sinema, önceki yıllarda sırasıyla Reha Erdem, Derviş Zaim, Zeki Demirkubuz, Onur Ünlü, Ümit Ünal ve Yeşim Ustaoğlu’nu ağırlayan ‘Yönetmenlerle Buluşma’ serisinin yedinci yılında Pelin Esmer’i konuk ediyor. Türk Tuborg A.Ş.’nin katkılarıyla 6-16 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek program kapsamında Esmer’in bütün filmleri izleyiciyle buluşurken, yönetmenle kapsamlı bir söyleşi de yapılacak.


Advertisement

Pelin Esmer’in ‘Yönetmenlerle Buluşma’da izlenebilecek filmleri şöyle: Yönetmenin deneysel bir video klip niteliğindeki kısa metrajı Kar (2002), iflah olmaz bir koleksiyoncu olan amcası Mithat Esmer’i konu olan orta metrajlı belgeseli Koleksiyoncu (2002), Mithat Esmer’in hikâyesinden serbestçe uyarlanan ve yönetmenin ilk uzun metrajlı kurmaca filmi olan 11’e 10 Kala (2009), Toros Dağları’nın bir köyünde yaşayan ve hayatları tarlada veya evde çalışarak geçen dokuz kadının yazdığı tiyatro yapma sürecine odaklanan Oyun (2006) belgeseli, bu filmden on dört yıl sonrasına uzanan ve onun devamı niteliği taşıyan Kraliçe Lear (2019), karanlık geçmişleriyle yüzleşmeye çalışan iki karakterin yollarının kesişmesini konu alan ve Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Yönetmen dahil beş ödül kazanan Gözetleme Kulesi (2012) ve Esmer’in senaryosunu Barış Bıçakçı’yla birlikte kaleme aldığı İşe Yarar Bir Şey (2017).

Bunların yanı sıra, Esmer’in Z1 Film Atölyesi’ndeki eğitiminin ardından ekibinde yer aldığı, geçen yıl aramızdan ayrılan Yavuz Özkan’ın imzasını taşıyan Bir Erkeğin Anatomisi (1997) de ‘Yönetmenlerle Buluşma’ kapsamında izlenebilecek.

Pelin Esmer’le ayrıca, İstanbul Modern Sinema Programları Danışmanı Müge Turan moderatörlüğünde bir de söyleşi gerçekleştirilecek. 13 Şubat Perşembe akşamı saat 19:00’da düzenlenecek söyleşide yönetmen, yirmi yıllık sinema macerası üzerine konuşacak.

www.istanbulmodern.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.