Şu An Okunan
Ali Deniz Şensöz ile “Auteur Sineması” Semineri

Ali Deniz Şensöz ile “Auteur Sineması” Semineri

Seminerin kontenjanı dolmuştur, ilginiz için teşekkürler.

Eğitmen: Ali Deniz Şensöz
Kurs Başlangıcı: 29 Eylül Cumartesi
Kurs Süresi: 5 hafta (haftada 2 saat, toplam 10 saat)
Saatler: Cumartesi günleri 15:30-17:30 arası
Yer: Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi
Kurs Ücreti: 500 TL, öğrenci ve öğretmenlere %50, BÜMED üyelerine %25 indirimli

Sinema sanatının farklı sanat dallarından ayrılıp kendine has olanaklarını keşfetmesine vesile olan auteur teorisi, yönetmeni sinemanın sanatçısı olarak imlemiş ve sinemanın algılanış biçimini kökünden değiştirmiştir. Filmlerin, bir sanatçının kendi kişisel dünyasından süzülüp gelen bir görsel-işitsel anlatı formu olduğu fikri üzerine kurulu olan teori, sinemanın başlangıcından günümüze kadar birçok yönetmenin sanatını çözümlemek için en güçlü araçlardan biri olmuştur. ‘Auteur Sineması’ seminerinde
 Alfred Hitchcock’tan Nuri Bilge Ceylan’a farklı dönemlerden ve farklı coğrafyalardan beş yönetmenin sineması farklı filmlerden örnekler eşliğinde karşılaştırmalı olarak analiz edilecektir. Katılımcıların, sinema dilini kendine has üsluplarıyla yeniden yorumlayan beş yönetmenin filmografisi üzerinden, hem filmlerin tasarım sürecine hem film teorisine hem de sinema tarihine dair temel kavramlara hâkim olmaları amaçlanmaktadır.

1.HAFTA: Klasik Sinema Kurulurken
Alfred Hitchcock

2.HAFTA: Formlar Arasında
Agnès Varda

3.HAFTA: Seyirciyle Oynamak
Michael Haneke

4.HAFTA: Sinemada Minimalizm
Yasujirō Ozu

5.HAFTA: Kendi Geleneğini Bozmak
Nuri Bilge Ceylan

Ali Deniz Şensöz kimdir?
Yeditepe Üniversitesi İşletme (Almanca) bölümünü bitirdikten sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema-TV bölümünde yüksek lisans öğrenimi gördü. 2007 yılında sinema yazarlığına başladı. İki yıl düzenli olarak Bant Dergisi’nde sinema yazıları kaleme aldı. 2011’de Rotterdam Film Festivali’nin Genç Sinema Yazarları atölyesine kabul edildi, yine aynı yıl Nisimasa’nın Cannes Film Festivali esnasında düzenlediği Genç Film Eleştirmenleri atölyesine seçildi. 2008’den beri yazdığı Altyazı Dergisi’nde editör olarak görev almakta. 2012’den beri aynı zamanda derginin yayın kurulunda yer alıyor ve çeşitli mecralarda yazılar yazmaya, farklı kurumlarda atölyeler düzenlemeye devam ediyor.

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.