Şu An Okunan
Altyazı Yazarları ile Çevrimiçi ‘Kadınların Sineması’ Semineri

Altyazı Yazarları ile Çevrimiçi ‘Kadınların Sineması’ Semineri

Konuşmacılar: Ayça Çiftçi, Zeynep Dadak, Övgü Gökçe, Aslı Ildır, Gözde Onaran, Aslı Özgen
Seminer Başlangıcı: 6 Mart Pazar
Seminer Süresi: 6 hafta (haftada 3 saat, toplam 18 saat)
Saatler: Pazar günleri 15:30-18:30 arası (13 Mart’ta 19:30-22:30 arası)
Mecra: Kayıt yaptıranlara Zoom linki gönderilecektir.
Seminer Ücreti: 750 TL (tam), 500 TL (öğrenci ve öğretmen) (iyzico üzerinden 12 aya kadar taksit imkanı)

Neden sadece çok az sayıda kadın sinemacının adı akıllara gelir? En iyi film listelerinde neden ağırlıkla erkek yönetmenler yer alır? Sinema tarihinde, estetiğinde, endüstrisinde erkek egemenliğini nasıl yıkarız? Sessiz dönemden günümüze tarih boyunca ve çeşitli coğrafyalarda erkek egemen düzene baş kaldırmış, kimileri tarihten silinmiş, adı sanı pek duyulmamış, kimileri yeni ya da yeniden keşfedilen kadınların sinemasına yoğunlaşacağımız bu seminerde, feminist sinemanın ve sinemada feminizmin izlerini süreceğiz. (Seminer p

SEMİNER PROGRAMI

1.HAFTA (6 Mart 15:30-18:30)
Sessiz Dönemin Sessizleştirilmiş Kadınları
Konuşmacı: Aslı Özgen
Filmler: 1896-1927 yılları arasında çekilmiş çeşitli filmlerden sahneler gösterilecek.

2.HAFTA (13 Mart 19:30-22:30)
Erken Dönem Avangard’lar: Germaine Dulac & Maya Deren
Konuşmacı: Gözde Onaran
Filmler: La souriante Madame Beudet (1923); La coquille et le clergyman (1928) Yön: Germaine Dulac, Meshes of the Afternoon (1943), At Land (1944) Yön: Maya Deren

3.HAFTA (20 Mart 15:30-18:30)
Tanımlara Direnmek: Agnès Varda ve Auteur Kavramının Sınırları
Konuşmacı: Zeynep Dadak
Filmler: Documenteur (1981) Yön: Agnès Varda, Le Bonheur (1965), Yersiz Yurtsuz (Vagabond, 1985) Yön: Agnès Varda

4.HAFTA (27 Mart 15:30-19:30)
Hayaller ve Gerçekler: İran Sinemasında Kadınların Sesi
Konuşmacı:
Övgü Gökçe
Filmler: İki Kadın (Do zan, 1999) Yön: Tahmineh Milani, Şehrin Derisi Altında (Zir-e poost-e shahr, 2001) Yön: Rahşan Beni İtimad

5.HAFTA (3 Nisan Pazar 15:30-19:30)
Arzunun, Bakışın ve Sinemanın Başkalaşımı
Konuşmacı: Ayça Çiftçi
Filmler: Karpuz Kadın (The Watermelon Woman, 1996) Yön: Cheryl Dunye, Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi (Portrait de la jeune fille en feu, 2019) Yön:Céline Sciamma

6.HAFTA (10 Nisan Pazar 15:30-19:30)
Türkiye Sinemasında Kadına Bakış
Konuşmacı:
Aslı Ildır
Filmler: Aaahh Belinda (1986) Yön: Atıf Yılmaz, Asiye Nasıl Kurtulur (1986) Yön: Atıf Yılmaz

KONUŞMACILAR

Ayça Çiftçi
İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümünde lisansını, Kültürel İncelemeler bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Doktora çalışmasını Royal Holloway Londra Üniversitesi’nde Medya Sanatları bölümünde tamamladı. 2006`dan beri Altyazı Sinema Dergisi yazarı ve yayın kurulu üyesi. Çeşitli üniversitelerde ve kurumlarda sinema dersleri veriyor.

Zeynep Dadak
Marmara ve Bilgi Üniversitesi’nde aldığı sinema eğitimini New York Üniversitesi Sinema Çalışmaları doktorasıyla tamamladı. İlk kurmaca uzun metrajı Mavi Dalga, prömiyerini 2014’te Berlinale’de yaptı. Teorik ve pratik üretimin iç içeliğinden beslenerek, yazarlık, eğitmenlik ve film üretimini birlikte yürütüyor.

Övgü Gökçe
Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi. Yüksek lisans tezini devrim sonrası İran sinemasında anlatım üzerine yazdı. Sinema ve estetik alanında sürdürdüğü doktora çalışmalarının ardından görsel kültür, Türkiye sineması ve ülke sinemalarıyla ilgili dersler ve seminerler verdi. 2005’ten bu yana Altyazı Sinema Dergisi’nde yayın kurulu üyesidir.

Aslı Ildır
Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Film Çalışmaları eğitiminin ardından Bahçeşehir Üniversitesi’nde Sinema-Televizyon yüksek lisansını bitirdi. Halen Koç Üniversitesi’nde Medya Çalışmaları doktorası yapıyor ve yayın kurulunda yer aldığı Altyazı Sinema Dergisi’nde yardımcı editör olarak çalışıyor. 2017’de sinema yazarı olarak Berlin ve Saraybosna Film Festivalleri’nin Talent Campus programlarına seçildi.

Gözde Onaran
Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olduktan sonra New York Üniversitesinde (NYU) Medya Ekolojisi ve Film Yapımı yüksek lisansı ve Amsterdam Üniversitesi bünyesindeki Kültürel İncelemeler Enstitüsünde (ASCA) Sinema üzerine doktora yaptı. 2006’den beri Altyazı Aylık Sinema Dergisinin yayın kurulunda yer alan Onaran ayrıca farklı üniversite ve kurumlarda sinema dersleri veriyor, kısa filmler çekiyor ve resim yapıyor.

Aslı Özgen
Amsterdam Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. 2009’dan beri katkıda bulunduğu Altyazı’nın 2014’ten bu yana yayın kurulunda yer almaktadır. Sinema tarihindeki boşluklar, kültürel miras olarak film, arşiv ve restorasyon politikaları ile ilgilenmektedir. Akademik araştırmalarında, sinema tarihyazımına feminist ve dekolonyal kuramın getirdiği eleştirilere yoğunlaşmaktadır.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.