Şu An Okunan
Aslı Ildır ile ‘Bir Film Nasıl Okunur I’ 

Aslı Ildır ile ‘Bir Film Nasıl Okunur I’ 

Konuşmacı: Aslı Ildır
Seminer Tarihleri: 17 Eylül – 15 Ekim Pazar
Seminer Süresi: 5 hafta (günde 3 saat, toplamda 15 saat)
Saatler: 11:00-14:00 arası
Mecra: Kayıt yaptıranlara Zoom linki gönderilecektir.
Seminer Ücreti: 1950 TL (tam), 1450 TL (öğrenci ve öğretmen) (iyzico üzerinden 12 aya kadar taksit imkanı)
İletişim: [email protected]


Advertisement

Filmler bizimle nasıl konuşur? Filmlerin dili öğrenilebilir mi? Filmleri başka bir “gözle” izlemek mümkün müdür? Bir film, farklı perspektiflerden bakıldığında bize nasıl kapılar açılar? Yönetmen bir filmin dünyasını nasıl tasarlayıp kurar? Bir filmin anlam dünyasını çözümlemek için gerekli temel kavram ve yaklaşımlar nelerdir? Filmlerin anlamı zamana ve seyirciye göre değişebilir mi? Bu sorular etrafında şekillendirilmiş bu seminerde, film gramerinin ve sinemada anlamın nasıl üretildiğini üç güncel örnek üzerinden tartışacağız. Sinemanın mizansen, görüntü yönetimi, kurgu ve ses gibi anlatım öğelerini örnek sahneler eşliğinde işleyecek ve bu öğelerle ne gibi anlamlar üretildiğini konuşacağız. 

Seminerde tartışılacak filmler: Good Time (2017), The Souvenir (2019), Ayrılık Kararı (Decision to Leave, 2022)

*Katılımcıların derse gelmeden önce ana örnekleri izlemeleri tavsiye edilir.

1. Hafta: Film Dilinde Temel Kavramlar ve Anlatı Yapısı

2. Hafta: Mizansen

3. Hafta: Görüntü Yönetimi

4. Hafta: Kurgu

5. Hafta: Ses

Aslı Ildır kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Film Çalışmaları eğitiminin ardından Bahçeşehir Üniversitesi’nde Sinema-Televizyon yüksek lisansını bitirdi. Antwerp Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’nde Film Çalışmaları ve Görsel Kültür üzerine doktora yaptı. Boğaziçi Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’nde sinema üzerine dersler verdi. Şu anda Kadir Has Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde doktora sonrası bursiyer olarak yer almakta ve yayın kurulunda yer aldığı Altyazı Sinema Dergisi’nde editör olarak çalışmaktadır. 2017’de sinema yazarı olarak Berlin ve Saraybosna Film Festivalleri’nin Talent Campus programlarına seçildi.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.