Şu An Okunan
Tolkien

Tolkien

Birinci Dünya Savaşı sırasında Fransa’da cephede olan yirmili yaşlarındaki J.R.R. Tolkien, yoğun çatışmanın ortasında izini kaybettiği can dostu Geoffrey’yi aramaktadır. Ölümle burun buruna geldiği bu süreçte çocukluğu, Exeter Koleji’nde üç sınıf arkadaşıyla kurduğu yakın dostluk ve geride bıraktığı sevgilisi Edith gözünün önünden gitmeyecektir.

İZLENMELİ Mİ? Tolkien, üç ciltlik ‘Yüzüklerin Efendisi’nin ve ‘Hobbit’in yaratıcısı J.R.R. Tolkien’in gençlik yıllarına odaklanan bir biyografi. Öyküsünü yazarın yoksulluk içinde geçen çocukluğu ve okul çağında kendine çizdiği yol üzerine kuran film, bir yandan da genç Tolkien’in dile ve edebiyata yatkınlığını gözler önüne seriyor, gelecekte vereceği eserlerin ipuçlarını bu dönemde yaşadıklarında ve özellikle de cephedeki deneyimlerinde arıyor.

Yönetmen: Dome Karukoski

Senaryo: David Gleeson, Stephen Beresford

Oyuncular: Nicholas Hoult (J.R.R. Tolkien), Lily Collins (Edith Bratt), Patrick Gibson (Robert Gilson), Anthony Boyle (Geoffrey Smith), Tom Glynn-Carney (Christopher Wiseman), Colm Meaney (Peder Francis), Harry Gilby (J.R.R. Tolkien’in çocukluğu)

ABD/2019/İngilizce/112 dk./TME Films

Vizyon Tarihi: 5 Temmuz

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.