Avatar

Fırat Yücel

1979’da İzmir’de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyoloji okurken 2001’de Altyazı Sinema Dergisi’nin kurucuları arasında yer aldı. Altyazı’nın, ifade özgürlüğüne yoğunlaşan Altyazı Fasikül: Özgür Sinema adlı yayınının editörlüğünü yapmakta, ayrıca kurgucu ve yönetmen olarak belgesel çalışmalarını sürdürmektedir.

44 yazı |
Maske: Kahramanın ‘Yüz’süzlüğü

Fırat Yücel, The Mandalorian’dan The Boys’a, Şahsiyet’ten Saygı’ya maske imgesinin izini sürüyor.

Sabit Kare: Görüntünün Donduğu Anlar

Fırat Yücel, Luca Guadagnino’nun yeni dizisi We Are Who We Are’dan yola çıkarak görüntünün dondurulduğu anlara bakıyor.

Film Eylemi: ‘Gösteri’yi Durdurmak

Fernando Solanas’ı Altyazı’nın Gayri Resmî ve Resimli Dünya Sinema Sözlüğü’nde yer verdiğimiz ‘Film Eylemi’ maddesiyle anıyoruz.

Transit: Şimdiki Zamanda Tarih

Şimdi ile geçmiş arasında geçişken ilişkiler kuran Christian Petzold filmi Transit‘in tarihi temsil etme biçimi son derece yaratıcı.

Ana Yurdu: Yurdumuz Göbek Bağı

Senem Tüzen’in 2015 tarihli ilk uzun metrajı Ana Yurdu sinemamızın son yıllardaki en akılda kalıcı filmlerinden biri.

Kazım Öz ile Zer üzerine söyleşi

Bir şarkının peşinde New York’tan Dersim’e doğru yollara düşen Jan’ın öyküsünü anlatan Zer’de Kazım Öz, mizahı ve trajedisi, tarihi ve bugünüyle capcanlı bir Dersim portresi çiziyor.

Mülayim Komedi Tanrısı: Terry Jones

Monty Python ekibinin beyni Terry Jones’la 10 yıl kadar önce, ekibin kuruluş yıllarına dek uzanan bir söyleşi gerçekleştirmiştik.

Heath Ledger’ın Filmlerdeki Yaşamı

22 Ocak 2008’de New York’taki evinde ölü bulunan Heath Ledger, Kara Şövalye’de canlandırdığı Joker rolüyle son kez perdede seyirci karşısına çıkmıştı. Kısa kariyerinde pek çok unutulmaz peformansa imza atan Ledger’ın perde personasına genel bir bakış…

Pablo Larraín: Travolta, Mikrodalga ve Neruda

Pablo Larraín kimileri için anti-biyografi türünün mucidi, kimileri içinse Şili’deki diktatörlüğe dair politik filmlerin yönetmeni.

Bir An: Stroszek

Bir An köşemizde, bizde iz bırakmış filmlerden akılda kalıcı bir ânın duygusal dökümünü çıkarmaya çalışıyoruz.

Jean-Luc Godard: Sinemanın İmhası

Jean-Luc Godard her daim kapitalizme ve burjuva estetiğine kafa tutsa da, bu isyan ve reddiye 1960’lardan günümüze gelene kadar biçim değiştirip durmuştur.

Serseri Âşıklar’dan Kara Panterler’e Kısa Bir Jean Seberg Biyografisi

Godard’ın Serseri Âşıklar’ıyla popülarite kazanan Jean Seberg 1960’larda bir aktivist olarak siyahların ABD’de eşit vatandaşlık hakları edinme mücadelesine ve Kara Panterler’e destek vermesiyle FBI’ın kara listesine girdi.

Bir An: Tenenbaum Ailesi

Bir An köşemizde, bizde iz bırakmış filmlerden akılda kalıcı bir ânın duygusal dökümünü çıkarmaya çalışıyoruz.

Bizim Büyük Çaresizliğimiz: Soğuktan Önce

‘Bizim Büyük Çaresizliğimiz’, büyümemenin yollarını arayan iki orta yaşlı adam ile anne babasının ölümü sonucu acilen büyümek, kaybetmenin acısıyla başa çıkmak zorunda kalan genç bir kadına dair hüzünlü bir hikâye. 

Berlinale’de Bir Yeniden Keşif: Bazı Anlamsız Olaylara Dair

Yapımından yıllar sonra bulunan ve Berlinale’nin Forum bölümünde gösterilen Fas filmi ‘De Quelques Événements sans Signification’, Yeni Dalga ile Üçüncü Sinema arasında gidip gelen sıradışı bir örnek.

IDFA 2018: Başkalarının Sessizliği ve Başka Sesler

Bu yıl 14-25 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Amsterdam Belgesel Film Festivali’ne, yakıcı meselelere farklı açılardan bakan belgeseller damga vurdu.

‘Kare’nin yönetmeni Ruben Östlund ile söyleşi

İsveçli yönetmen Ruben Östlund ile ‘Kare’nin içindeki sanat işlerinin nasıl ortaya çıktığından sinemada en iyi provokasyonun nasıl yapılacağına uzanan bir sohbet.

Altın Portakal’a Sahip Çıkmak

Altın Portakal sinema sektörünü tüm unsurlarıyla bir araya getiren bir platform olarak devam ettirilecekse, bu ancak, 53 yıllık tarihi asıl var edenlerin yanında durmakla mümkün olacak.

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.