Şu An Okunan
Brian Dennehy: Rambo’dan Samuel Beckett’a Uzanan Bir Kariyer

Brian Dennehy: Rambo’dan Samuel Beckett’a Uzanan Bir Kariyer

Çoğu seyircinin İlk Kan’daki şerif rolüyle ve TV’deki işleriyle tanıdığı Brian Dennehy, aynı zamanda iki Tony ödüllü bir tiyatro sanatçısıydı. 81 yaşındaki aktör, Peter Greenaway imzalı Mimarın Göbeği’nde başrolü oynamıştı.

81 yaşında kaybettiğimiz Amerikalı aktör Brian Dennehy’yi özellikle 1980’ler seyircisi çok iyi tanır. Birçok izleyicinin Dennehy ile ilk karşılaşması, Rambo’nun (Slyvester Stallone) dağlara kaçmasına sebep olan hasmını, zalim şerif Teasle’yi canlandırdığı İlk Kan (First Blood, 1982) ile olmuştur. Veya, onu ilk kez video kaset furyası döneminin ‘ithal’ dizilerinden Hanedan’da (Dynasty, 1981-1989), siyasi çıkar peşindeki bölge savcısı Jake Dunham rolünde izlemiş olanlar vardır. Dennehy’nin bir hayli geniş bir skalayı kapsayan bir kariyeri vardı. Beyazperde ve ekranda olduğu kadar, Amerika’da tiyatrodaki işleriyle de iz bırakan aktör, Samuel Beckett, Eugene O’Neill ve Arthur Miller’ın güçlü bir yorumcusu olarak tanınıyordu. Miller klasiği ‘Satıcının Ölümü’ ve O’Neill’in Long Day’s Journey Into Night’ındaki rolleriyle, iki kez Tony Ödülü kazandı. ‘Long Day’s…’deki sahne arkadaşları arasında Vanessa Redgrave ve Philip Seymour Hoffman da vardı. ‘Satıcının Ölümü’nün TV filmi (2000), ona bir de Altın Küre getirdi.

Dennehy çoklukla Amerika’da çalıştı ama Avrupa art-house sineması seyircisinin karşısına da unutulmaz bir rolle çıktı; Peter Greenaway imzalı Mimarın Göbeği’nde (The Belly of an Architect, 1987) filme adını veren karakteri, çöküşteki hayatını toparlamaya çalışan ve gizemli bir karın ağrısıyla boğuşan bir mimarı canlandırmıştı. Aktörün başlıca diğer sinema filmleri arasında, dünyaya kozalar bırakan uzaylıların liderini oynadığı Koza (Cocoon , 1985), James Woods ile oynadığı Best Seller (1987), Adamım Tommy (Tommy Boy, 1995), Alan J. Pakula’nın Şüphe Altında’sı (Presumed Innocent, 1990), Baz Luhrmann’ın Romeo + Juliet’i (1996) ve Terrence Malick’in Knight of Cups’ı (2015) sayılabilir. Dennehy yönetmenlik de yaptı; bizzat yazdığı, dört TV filminden oluşan polisiye Jack Reed serisini (1994–1996) yönetti ve başrolünde oynadı.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.