Şu An Okunan
‘Özgür Sinema Bülteni’ – Mart 2024

‘Özgür Sinema Bülteni’ – Mart 2024

Altyazı Fasikül’ün her ay hazırladığı Özgür Sinema Bülteni’nin Mart 2024 edisyonu yayında. Özgür sinema alanındaki gelişmelere yer verilen bültenin tamamını okumak için Altyazı Fasikül’ü ziyaret edebilirsiniz.

Altyazı Fasikül’ün Özgür Sinema Bülteni’nde bu ay anayasaya aykırı olan ve haberleşme özgürlüğünü hukuksuzca engelleyen Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesini hatırlatan iki gelişme öne çıkıyor. Bunlardan ilki, gün aydınlanmadan işe gidenleri konu alan belgeseli için yaptığı çekimler sırasında kamerasının kadrajına infaz memurlarının servis aracı girmesi üzerine “örgüt talimatıyla keşif yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davada 44 gün tutuklu olarak hapis yatan belgesel sinemacı ve akademisyen Sibel Tekin’in beraat etmesi. İddianame savcısının “karanlığın karanlıkta çekilmiş görüntülerle anlatılmasının” profesyonel olmadığı yönündeki kanaatinin suça delil sayıldığı, meslek pratiklerinin görmezden gelindiği dava, yürütmesi kesin olarak durdurulan genelge etrafındaki tartışma ve uygulamaların sürdüğüne işaret etmesi açısından dikkat çekiyor. Genelgeyi akıllara getiren diğer olay ise İstanbul Yenikapı Miting Alanı’ndaki Newroz kutlamalarını takip eden bianet muhabirleri Tuğçe Yılmaz ve Ali Dinç’e yönelik polis saldırısı. bianet muhabirlerinin yanı sıra alanda meslek faaliyetlerini yerine getirmeye çalışan birçok basın emekçisi de polis tarafından engellendi. Bu yaşananlar ‘ses ve görüntü yasağı’ olarak nitelenen genelgenin yürütmesi kesin olarak durdurulsa da belgeselci ve gazetecilerin kayıt almasına yönelik baskıların fiilî anlamda devam ettiğine işaret etmesi açısından önemli. Ayrıca Diyarbakır Barosu’nun kadınların itirazına rağmen 8 Mart’ta Zeki Demirkubuz söyleşisi gerçekleştirmesinden yapımcı Levent Cengizhan’ın filmlerini vizyona sokması için Paribu Cineverse’ün programlama müdürü İlker Çakmak’a rüşvet verdiği iddialarına, kurgucu İlay Arıkan’ın yeniden görülen davasından Susma Platformu’nun 2023 ‘Sansür Raporu’na özgür sinema alanında Mart ayında yaşanan pek çok gelişmeyi Özgür Sinema Bülteni’nden takip etmek mümkün.

Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.