Şu An Okunan
Altyazı’dan #198

Altyazı’dan #198

198. sayımızda, Altyazı yazarları danışmanlığında yürüttüğümüz geniş çaplı araştırma sonucu ‘50 Yönetmen: Güncel Sinemanın Parlayan Yıldızları’ başlıklı bir dosya hazırladık.

Tüm dünyada film çekimlerinin aksadığı, bir şekilde bitirilebilmiş filmlerin de vizyon tarihlerinin, sinema salonlarının normale dönüş sürecinin netameli durumu nedeniyle sürekli ileri atıldığı bir dönemden geçiyoruz. Sinema sektörü bir tür arafta olsa da, güncel sinemanın hâl-i pür melalini ortaya koymakta fayda var. Bu bağlamda 198. sayımızda, Altyazı yazarları danışmanlığında yürüttüğümüz geniş çaplı araştırma sonucu ‘50 Yönetmen: Güncel Sinemanın Parlayan Yıldızları’ başlıklı bir dosya hazırladık.

Filmleriyle son yıllarda dikkatleri üzerine çekmiş, Cannes’dan Venedik’e çeşitli festivallerden ödüllerle dönmüş, kimisi eleştirmenlerin gönlünde taht kurarken kimisi aynı zamanda önemli gişe başarıları da elde etmiş çarpıcı yönetmenleri bir araya getiren bir dosya bu. İlk uzun metrajını henüz çekmiş gelecek vaat eden yetenekler de var listede, iki ya da üçüncü filmine imza atmış ve yavaş yavaş festival çevrelerinin gediklisi hâline gelmeye başlayan tanınmış isimler de.

Ortaya çıkan seçki elbette son derece öznel. Sizin de aklınıza, bu isimler arasına eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz başka yönetmenler mutlaka gelecektir. Ancak her halükârda, Hindistan’dan Arjantin’e, Avustralya’dan Senegal’e, dünyanın dört bir yanından seçtiğimiz elli sinemacı arasında, adına rastlayınca filmlerine geri dönme ihtiyacı hissedeceğiniz sevdiğiniz yönetmenler ya da bu vesileyle keşfedip sinema yolculuklarının bundan sonraki kısmını merakla takip edeceğiniz isimler çıkacaktır. Bu anlamda, ‘50 Yönetmen’ dosyasının, günümüz sinema ortamına dair bir derleme olmanın yanında, yakın geleceğe dair bir tür sinematik kehanet niteliği de taşıdığını umuyoruz.

Altyazı’ya dijital aboneliğinizi başlatarak son sayımızı ve diğer tüm dijital yayınlarımızı okuyabilirsiniz.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.