Şu An Okunan
Blu TV Sineması

Blu TV Sineması

 

Körfez (2017)
YÖN: Emre Yeksan SÜRE: 110 dk.
Hayatın olağan akışı, bir süre sonra kentin üzerine çöken
o dayanılmaz koku yüzünden sekteye uğruyor. Gidecek başka yeri olan ayrıcalıklılar şehirden kaçarken caddelerde uzun araç kuyrukları oluşuyor. Selim’in trafikte mahsur kaldığı sahne, Godard’ın burjuva değerlerini eleştirdiği Haftasonu’nda trafikte sıkışıp kalmış yüzlerce arabayı gösteren o meşhur kaydırma planını getiriyor akla. Boşaltılan mahalleler, ara sokaklara kurulan barikatlar ve OHAL’in ilanıyla şehir, apokaliptik bir görünüme bürünüyor. Terk edilmiş arabaların üzerinde büyük bir coşkuyla tepinip camlarını kıran çocukların sesleri yükseliyor ara sokaklardan.
Coşkun Liktor Altyazı, Sayı 179, Ocak 2018

korfez-filmloverss

Benim Varoş Hikâyem (2017)
YÖN: Yunus Ozan Korkut SÜRE: 79 dk.
Klasik bir belgesel filmden bekleyeceğimiz, kanıtlanabilir gerçekliğe dair bilgilendirici, soğukkanlı, objektiflik iddiası barındıran yapı, Benim Varoş Hikâyem’in prim vermediği, hattâ kırdığı bir yapı. Hikâye anlatma ve dinleme eylemindeki deneyime odaklandığı ölçüde sübjektif olana kıymet veren, gücünü buradan alan bir film bu. Herhangi bir tür belgeleme ya da argümantasyon niyeti olmaksızın kişisel hayat hikâyelerine dayalı bir portreler antolojisi sunuyor izleyicisine. İçine kattığı kişisel öyküleri tek bir anlatı izleğine yerleştirmeye çalışmak yerine bu öykülerin müstakil varlıklarına söz vermeyi, yapılarında sahip oldukları hikâye anlatıcılığını yüceltmeyi tercih ediyor. Bunu yaparken de yer yer kurmaca mizansenlerden, kurmaca karakterlerden, (profesyonel olmasa da) oyunculuklardan faydalandığını gizlemiyor.
Ekrem Buğra Büte
 Altyazı, Sayı 177, Kasım 2017

benimvaroshikayem_16_9_1519467140

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.