Şu An Okunan
Evicko

Evicko

Çehov’dan esinlenerek bir ilişkinin tarafları arasındaki eşitsizliği sessizce dillendiren bir film.

Dilek Aydın

Ziya Demirel’in Prag Film Okulu’nda öğrenciyken gerçekleştirdiği 2012 yapımı kısa film Evicko başarılı sinematografisiyle ve kadın oyuncusunun bir an bile teklemeyen pürüzsüz oyunculuğuyla dikkat çekiyor. Çehov’un ‘Anita’ adlı hikâyesinden uyarlanan Evicko’da, genç tıp öğrencisi Milan anatomiyi kız arkadaşı Eva üzerinde öğrenmeye karar veriyor. Filmde kendini sevgilisi Milan’a adamış gibi görünen Eva, Milan’dan sevgisinin ve bağlılığının karşılığını göremiyor. Milan Eva’yı bir denek gibi kullanırken, Eva onun için kazak örmeye, çorba yapmaya devam ediyor. Bütün bunlar olurken, Julie Panagiota Tasiou’nun başarılı oyunculuğu sayesinde, karakterin sesini dahi duymadan, sadece gözleri ve beden diliyle karşılıksız sevginin yaralayıcılığını anlayabiliyoruz.

Ziya Demirel, ünlü Alman auteur Rainer Werner Fassbinder’in neredeyse her filminde ziyaret ettiği ilişkilerdeki eşitsizlik temasını, bir kısa filmde olabilecek en rafine haliyle işlemiş. “Biri her zaman daha çok sever ve daha çok emek verir” duygusu henüz ilk dakikalardan itibaren kendini belli ediyor: Milan Eva’nın bedenini kemikleri öğrenmek için kullanırken, Eva Milan’ın bedeninde onun için gizlice ördüğü kazağı deniyor. Filmin Çekçe ‘Evacık’ anlamına gelen adı bu eşitsizliğe gönderme yaparken, Eva’nın sesini hiç duymamamız da filmin sinema dilinin tutarlılığını pekiştiriyor.

Ziya Demirel, iki sevgili arasındaki bu adaletsiz ilişkiyi, soğuk renklerle çerçevelerken, yakın ve asimetrik planlarla Eva’nın duygu dünyasına girmemizi kolaylaştırıyor. Eva’nın bedenine, hareketlerine, hatta en küçük mimiklerine bile yakından bakarak kamerayı neredeyse Eva’nın çıkmayan sesinin yerini dolduran bir göze dönüştürüyor. Hem sinematografisi hem de oyunculukları bu denli başarılı olan Evicko, geçtiğimiz sene katıldığı neredeyse bütün festivallerden ödülle döndü ve son yıllarda Türkiyeli bir yönetmenin elinden çıkan en iyi kısa filmlerden biri olarak tescillendi.

Ziya Demirel Kimdir?
2 Eylül 1988’de Adana’da doğan Ziya Demirel, Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra Prag Film Okulu’nda senaryo ve yönetmenlik üzerine eğitim gördü. Evicko Demirel’in Prag’da öğrenciyken çektiği filmlerden biri. Demirel’in Sarı Sandalye tiyatro topluluğunda sahnlenen bir de oyunu var.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.