Şu An Okunan
VII. Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali

VII. Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali

Gösterim Tarihleri: 13-18 Ekim

Mimarlar Odası’nın tarihî mirasın korunması ve mimarlık kültürünün geliştirilmesi ilkeleri doğrultusunda 2007’den bu yana düzenlediği İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali, her yıl olduğu gibi bu konulara temas eden belgesel ve animasyonları bir araya getiriyor. Gezi Direnişi sırasında hayatını yitirenlere adanan festivalin bu yılki programında seçici kurulun belirlediği 23 film yer alıyor. Dikkat çeken Türkiye yapımı belgeseller arasında, Eymir Gölü’nün imara açılmasına karşı verilen mücadeleyi anlatan Eymir Neden Paylaşılamadı?, şiirleri ve politik kimliğinin yanı sıra mimari alanındaki çalışmalarıyla da tanınan Nail Çakırhan’ın hayat hikâyesini anlatan Nail V. ve Gezi Direnişi’ne katılmış farklı kesimlerden insanlarla yapılan söyleşilerden oluşan Gezi’yi Hatırlamak sayılabilir. Uluslararası yapımlar arasındaysa üç usta mimarın eserlerini konu edinen Euritmia, Hassas Şiir: Lina Bo Bardi Mimarisi (Precise Poetry: Lina Bo Bardi’s Architecture) ve Gökyüzüne Uzanmak (Hemel in Guangzhou) öne çıkıyor.

Gösterimleri TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Galata Derneği ve Sen Jorj Avusturya Hastanesi’nde gerçekleştirilecek festivalde dereceye giren filmler 18 Ekim’de Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde yapılacak ödül töreninde açıklanacak.

Ayrıntılı bilgi için: www.archfilmfest.org

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.