Şu An Okunan
Bir An: My Childhood

Bir An: My Childhood

İkinci Dünya Savaşı’nın son günlerinde İskoçya’daki bir maden kasabasındayız. Cephenin uzağında, uçakların zaman zaman semalarında göründüğü, nadiren çalan sirenlerin ardından insanların derme çatma yeraltı sığınaklarına doluştuğu, Alman savaş esirlerinin işgücüne destek olmaları için gönderildiği bir bölge burası. Adını dahi bilmediğimiz bu kasaba, sadece tüm dünyayı etkisi altına almış savaştan değil, her şeyden ve her yerden de uzak. Koca bir hiçliğin ortasında kurulmuş gibi. Sakinlerinin yüzlerinden, kıyafetlerinden kirin pasın eksik olmadığı bu yeri, ülkenin hattâ dünyanın geri kalanıyla bağlayan nadir şeylerden biri, yakınlarından geçen ama orada durmaya tenezzül dahi etmeyen bir tren.

My Childhood

Bill Douglas’ın 1972-1978 yılları arasında çektiği filmlerden oluşan üçlemesinin ilk ayağı My Childhood’un sonlarına doğru on dört-on beş yaşlarındaki Tommy’yi, bu trenin geçtiği raylara doğru koşarken görürüz. Üçlemenin odağındaki kuzeni Jamie ve büyükannesiyle birlikte, duvarları çatlak, çok az eşyanın bulunduğu bir evde yaşayan gencin bu öfkeli eylemini kanaryasının ölmesi tetiklemiştir. Ona hiçliğin içinden gelen ve sonrasında yine o hiçliğe dönen babasının doğum günü hediyesidir bu kanarya. Ama anlamı bunun çok ötesindedir. Bir tür mahkûmiyet yaşadığı kasabanın dışından gelen bir hayat belirtisi, dışarıda bir yerlerde başka bir hayatın var olduğunun kanıtıdır o kuş. Sadece orada yaşayanların haberdar olduğu bu kasabada hayata tutunmak için bulduğu yegâne nedeni yitirdiğini fark ettiğinde sinirlenir, soluğu uzaklardan gelen trenin geçtiği rayların üzerindeki geçitte alır. İstasyonun dahi bulunmadığı bu kasabadan o trene binip uzaklaşması tabii ki mümkün değildir. Onun yerine geçitte, trenin saldığı dumanın içine girer, kollarını açar. Yok olmaya, uzaklaşabilme ihtimalinin içinde kaybolmaya çalışıyor gibidir. Tommy’nin hayalidir bu ve onunla yetinmek zorundadır. Tren ve dumanı uzaklaşırken hayatına geri döner. Jamie’yle birlikte, ortadan kaybolan büyükannelerini aramaya çıkarlar. Güvenç Atsüren

My Childhood (1972)
Yön: Bill Douglas

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.