Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (26 Şubat – 4 Mart)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (26 Şubat – 4 Mart)

Öne çıkanlar, kaçırılmaması gerekenler ve geçici olarak yayında olanlar… Haftalık Gösterim Rehberi, çeşitli platformlarda izlemeye açılmış film ve dizilerle karşınızda.


Ah Gözel İstanbul

MUBI Türkiye

Zeynep Dadak’ın son filmi Ah Gözel İstanbul, MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Dadak’ın İstanbul doğumlu Ermeni entelektüel Eremya Çelebi Kömürciyan’ın 17. yüzyılda yazdığı seyahatnameden yola çıkarak yazıp yönettiği film, kentin geçmişi ile bugünü arasındaki mekânsal ve kültürel bağları araştıran bir belgesel. Bugünün İstanbul’unu tarihin kılavuzluğuyla arşınlayan film, 39. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışması’nda Mansiyon ödülü kazanmıştı.

Ah Gözel İstanbul, Altyazı’nın YouTube kanalında yayınlanan Altyazı Tartışıyor’un ‘Belgeselde Yeni Yönelimler’ başlıklı bölümünde konuşulan filmlerden biriydi. Programı izlemek için tıklayın.


Bir Şarkının Peşinde

MUBI Türkiye

Malik Bendjelloul’un Oscar ödüllü belgeseli Bir Şarkının Peşinde (Searching for Sugar Man, 2012) bu hafta MUBI Türkiye’de gösterime giren filmler arasında yer alıyor. Sixto Rodriguez’in sıra dışı öyküsünü anlatan belgesel, ülkesinde çok az tanınan ABD’li müzisyenin Güney Afrika’da kültürel bir fenomene dönüşmesine odaklanıyor. Film, 85. Akademi Ödülleri’nde En İyi Belgesel dalında Oscar kazanmıştı.

Filmi Fırat Yücel’in kaleminden okumak için tıklayın: ‘Bir Şarkının Peşinde: Başarınız Sizin Olsun’


Emma.

Bein Connect

Son olarak Queen’s Gambit (2020) dizisindeki performansıyla dikkatleri üzerine çeken Anya Taylor-Joy’u başrole taşıyan Emma., Bein Connect’te gösterime girdi. 19. yüzyıl İngiltere’sinde geçen film, Jane Austen’ın aynı adlı romanından uyarlama. Anya Taylor-Joy 28 Şubat pazar gecesi sahiplerini bulacak Altın Küre Ödüllerinde hem Emma. hem de Queen’s Gambit’teki performansıyla, iki farklı kategoride ödüle aday.


İnsanları Seyreden Güvercin

BluTV

Roy Andersson’un Yaşayanlar Üçlemesi’nin son halkası İnsanları Seyreden Güvercin (En Duva Satt på en Gren och Funderade på Tillvaron, 2014) BluTV kataloğuna eklendi. İsveçli yönetmenin kendine has sinemasının zirve yapıtlarından birisi olarak kabul edilen film, 2014 yılında Venedik Film Festivali’nde büyük ödül Altın Aslan’a layık görülmüştü. Ayrıca yönetmenin son filmi Sonsuzluk Üzerine (Om det Oändliga, 2019) de BluTV’de izlenebiliyor.

Evrim Kaya’nın yönetmenle 71. Venedik Film Festivali’nde ‘İnsanları Seyreden Güvercin’ üzerine gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.


Killing Eve

BluTV

Fleabag’le (2016-2019) son yılların en sevilen dizilerinden birine imza atan Phoebe Waller-Bridge’in kaleme aldığı başarılı dizi Killing Eve’in (2018- ) ilk sezonu BluTV’de yayında. Başrolleri üstlenen Sandra Oh ve Jodie Comer’ın performanslarıyla dikkat çeken dizi, biri istihbarat çalışanı, diğeri suikastçı iki kadının parçası olduğu bir kedi fare oyununu konu ediniyor.


Mekânlar ve Yüzler

BluTV

Fransa sinemasının en büyük yönetmenlerinden Agnès Varda’nın fotoğrafçı ve sokak sanatçısı JR’la birlikte yönettiği Mekânlar ve Yüzler (Visages Villages, 2017) BluTV kataloğuna eklendi. Varda ve JR’ın Fransa’nın çeşitli bölgelerine ziyaretlerini ve buralarda ürettikleri işleri ikilinin samimi ilişkisi üzerinden takip eden film, son dönemin en keyifli belgesellerinden biri.

Filmi Abbas Bozkurt’un kaleminden okumak için tıklayın: ‘Mekânlar ve Yüzler: Ortak Seyyahların Oyun Alanı’


Oscar’ın Yabancıları

İstanbul Modern Sinema
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi

İstanbul Modern Sinema’nın gelenekselleşen programlarından Oscar’ın Yabancıları bu yıl çevrimiçi ve ücretsiz olarak düzenleniyor. Program kapsamında bu hafta gösterilecek filmler arasında Romanya’nın Oscar adayı, sağlık sektöründe yaşanan bir skandaldan ülke gündemine dair çarpıcı sonuçlar çıkaran film Kolektif (Colectiv) ve Yunan Tuhaf Dalgası’ndan aşina olduğumuz türde absürd bir yakın gelecek/geçmiş kuran Yunanistan’ın Oscar adayı Elmalar (Mila) bulunuyor. Her filmin iki günlük süreyle İstanbul Modern’in web sitesinde gösterime girdiği programın kayıt usulüyle sınırlı sayıda seyirciye açıldığını hatırlatmakta fayda var.

Elmalar’ı Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın: ‘Elmalar: Unutursam Hatırlatma’


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz, bu pazar gecesi düzenlenecek 78. Altın Küre Ödülleri’nde öne çıkması beklenen 5 film:

  • Ma Rainey’s Black Bottom | Netflix Türkiye
  • Mank | Netflix Türkiye
  • One Night in Miami | Amazon Prime Video
  • Sound of Metal | Amazon Prime Video
  • The Trial of the Chicago 7 | Netflix Türkiye
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.