Şu An Okunan
Beyoğlu Sineması Hayaletler Gösterimiyle Kapılarını Açıyor

Beyoğlu Sineması Hayaletler Gösterimiyle Kapılarını Açıyor

Beyoğlu Sineması

Yasakların kalkmasıyla 1 Temmuz günü kapılarını açmaya hazırlanan Beyoğlu Sineması, açılışını Azra Deniz Okyay imzalı Hayaletler filminin gösterimiyle yapacak. Film sonrasında yönetmen ve oyuncuların katılımıyla bir söyleşi de gerçekleştirilecek.

Pandemi önlemleri nedeniyle ikinci kez 2020 yılının Kasım ayında kapanan ve o zamandan beri açılmayı bekleyen sinema salonları 1 Temmuz itibariyle kapılarını açıyor. Süreci başından beri oldukça zor şartlarda geçirmek durumunda kalan bağımsız sinema salonlarının İstanbul’daki sayılı örneklerinden Beyoğlu Sineması da bu ilk günde özel bir gösterimle seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Azra Deniz Okyay‘ın dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Venedik’te yapan ilk uzun metrajı Hayaletler, 1 Temmuz günü Beyoğlu Sineması’nda gösterilecek. Gösterimin ardındansa yönetmen ve oyuncuların katılımıyla film hakkında bir sohbet gerçekleştirilecek.


Advertisement

Azra Deniz Okyay imzalı Hayaletler, Venedik’te seçkisinde yer aldığı Eleştirmenlerin Haftası bölümünde Büyük Ödül’ü kazanmasının ardından yılın en çok merak edilen yerli filmlerinden birisi olmuş ve Türkiye prömiyerini 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapmıştı. Burada da En İyi Film ve En İyi Yönetmen dâhil beş ödül kazanan Hayaletler, birçok uluslararası festivalde ve çeşitli dijital gösterim mecralarında seyirciyle buluşmuş ancak pandemi yasakları nedeniyle vizyon şansı bulamamıştı. Beyoğlu Sineması’nda yapılacak özel gösterimle birlikte film, İstanbullu sinemaseverleri sinema salonlarıyla yeniden buluşturacak yapımlardan birisi olacak.

Hayaletler

Hayaletler, ülke çapında yaşanan bir elektrik kesintisinin gölgesinde geçen bir güne dört farklı karakter üzerinden yaklaşan bir film. Küçük Kara Balıklar (2013) ve Sulukule Mon Amour (2016) gibi kısa filmleriyle de tanıdığımız Okyay, ilk uzun metrajında Türkiye’nin güncel sosyo-politik durumuna iddialı bir bakış atarken enerjik ve yenilikçi rejisiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Senaryosu da Azra Deniz Okyay’ın elinden çıkan filmin oyuncu kadrosunda Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar, Emrah Özdemir gibi isimler yer alıyor.

Gösterimden önce sinema salonlarının yeniden açılmasından hareketle ‘Sinemalara Dönüyoruz!’ adlı bir söyleşinin de gerçekleştirileceği etkinliğin biletlerine buradan ulaşılabiliyor.

Ayrıca Beyoğlu Sineması’nın pandemi döneminde hayata geçirdiği ve yakın zamanda yeni kadrosuyla yola devam eden 1989 Bülten ve geçtiğimiz günlerde açılan 1989 Mağaza gibi projeleri başta olmak üzere her türlü etkinliğini beyoglusinemasi.com adresinden takip etmek mümkün.


Berke Göl’ün Azra Deniz Okyay’la Hayaletler üzerine gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.


© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.