Şu An Okunan
MUBI ile Bir Yaz Gecesi Sineması 7 Ağustos’ta Başlıyor

MUBI ile Bir Yaz Gecesi Sineması 7 Ağustos’ta Başlıyor

Kundura Sinema’nın gelenekselleşen açık hava gösterimleri bu yıl 7-28 Ağustos 2020 tarihleri arasında “MUBI ile Bir Yaz Gecesi Sineması” başlığı altında sinemaseverlerle buluşuyor.

Ağustos ayı boyunca her Cuma günü Beykoz Kundura’nın tarihî atmosferinde kurulacak perdede, sinemaseverler dijital platform MUBI Türkiye’nin küratörlüğünde hazırlanmış dört filmi izleme fırsatı bulacak.

MUBI ile Bir Yaz Gecesi Sineması programı 7 Ağustos’ta Luca Guadagnino imzalı Beni Adınla Çağır (Call Me by Your Name, 2017) ile başlayacak. İtalyan yönetmen Guadagnino’yu sinema dünyasının en çok aranan isimlerinden birine dönüştüren bu klasik olmaya aday aşk filmi, Elio ve Oliver’ın arasında filizlenen hisleri tüm duyulara hitap eden tensel bir sinema diliyle anlatıyor.

Programda 14 Ağustos günü yine ileride sinema tarihine mâl olacağına kesin gözüyle bakabileceğimiz bir aşk filmi var. Wong Kar Wai’nin başyapıtı Aşk Zamanı (Fa yeung nin wah, 2000), söylenemeyin sözlerin, havada asılı kalan tutkunun, yaşanmışlıklar kadar insani etkileyip dönüştüren yarım kalışların şiirsel bir dökümü. Tony Leung ve Maggie Cheung’un muhteşem performanslarıyla mühürledikleri bu aşk öyküsü, Wong Kar Wai sinemasının özündeki pek çok temayı ve biçimsel tercihi barındırıyor.

21 Ağustos Cuma günü, 1984’te Cannes’da Altın Palmiye alan bir yol filmi seyirciyle buluşacak. Yol filmi denince akla gelen en büyük ustalardan Wim Wenders’in imzasını taşıyan Paris, Texas sevdiği insanı kaybettikten sonra hayattan elini ayağını çekmiş, içindeki dinmeyen özlemi yürüyerek gidermeye çalışan yalnız bir adamın, Travis’in özgün hikâyesini sade ama içe işleyen bir üslupla anlatıyor. Harry Dean Stanton’ın performansı da Travis karakterini ölümsüzleştiriyor.

28 Ağustos’ta Bir Yaz Gecesi Sineması’nın kapanışını yapacak film ise Pablo Larraín imzalı Ema (2019). Mariana Di Girolamo ve Gael García Bernal’in başrolleri paylaştığı film, dansçı bir çiftin ayrılığının ardından Ema karakterinin yaşadığı özgürleşmeyi; kendi kimliğini, cinselliği, ait olma hissini, aile olmanın ne demek olduğunu yeniden sorgulamaya başlamasını anlatıyor. Dans koreografileriyle göze çarpan film, Şili’nin siyasi tarihine dokunan anlatılarına alışık olduğumuz Pablo Larraín’in sadık seyircilerini şaşırtmıştı.

Biletler ve özel ulaşım imkânları için: beykozkundura.com

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.