Şu An Okunan
SİYAD, 2020’nin En İyi Yabancı Filmlerini Seçti

SİYAD, 2020’nin En İyi Yabancı Filmlerini Seçti

SİYAD, 2020 yılında Türkiye’de vizyona giren en iyi yabancı filmleri seçti. Listenin başında Václav Marhoul imzalı Boyalı Kuş yer alıyor.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), 2020 yılında Türkiye’de vizyona giren en iyi yabancı filmleri belirledi. SİYAD üyelerinin oylarıyla şekillenen yirmi filmlik listenin ilk sırasında dünya prömiyerini 2019 yılında Venedik Film Festivali’nde yapan Boyalı Kuş (The Painted Bird) yer aldı. İkinci sıraya Ladj Ly‘nin Paris’in banliyölerine güncel bir perspektiften baktığı Sefiller (Les misérables) yerleşirken listenin üçüncü sırasında ise son yılların en sevilen belgeselleri arasına giren Tamara Kotevska ve Ljubo Stefanov imzalı Bal Ülkesi (Honeyland) yer aldı.


Advertisement

Pandemi koşulları nedeniyle 2020 yılının Mart ayında Türkiye’deki sinemaların tamamı kapatılmıştı. Temmuz-Kasım ayları arasında süren kontrollü normalleşme süreci içerisinde de sinemalara tam dönüş sağlanamamış, Kasım ayında da sinemalar yeniden kapatılmıştı. Bu sebepten çok az sayıda film vizyona girebilirken SİYAD’ın listesi de her zamankinden daha kısıtlı bir seçenek havuzundan oluşmak durumunda kaldı. Geçtiğimiz yıl bu ödülü Bong Joon-ho imzalı Parazit (Gisaengchung) kazanmıştı.

Listede birinci seçilen filmin ithalatçısına verilecek ödül, Mart ayında düzenlenmesi planlanan 53. SİYAD Ödül Töreni’nde sahibini bulacak.

SİYAD’a göre 2020’de Türkiye’de vizyona giren en iyi yabancı filmler listesinin tamamı şu şekilde:

 1. Boyalı Kuş (The Painted Bird)
 2. Sefiller (Les misérables)
 3. Bal Ülkesi (Honeyland)
 4. Sonsuzluk Üzerine (Om det oändliga)
 5. Bacurau
 6. Burası Cennet Olmalı (It Must Be Heaven)
 7. Subay ve Casus (J’accuse)
 8. Annelerimiz (Nuestras madres)
 9. Tavşan Jojo (Jojo Rabbit)
 10. Bedenimi Kaybettim (J’ai perdu mon corps)
 11. Karanlık Sular (Dark Waters)
 12. Elveda (The Farewell)
 13. Küçük Kadınlar (Little Women)
 14. Bıçaklar Çekildi (Knives Out)
 15. Kelly Çetesi’nin Gerçek Hikayesi (True History of the Kelly Gang)
 16. Yabancı (Exil)
 17. Barbarları Beklerken (Waiting For The Barbarians)
 18. The Gentlemen
 19. Yeni Baştan (La Belle époque)
 20. Görünmez Adam (The Invisible Man)
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.