Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (15-21 Mart)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (15-21 Mart)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Altın Portakal’da Jüri Büyük Ödülü kazanan Ekin İlkbağ ve İdil Akkuş imzalı Düet ile Reha Erdem’in yeni filmi Neandria dikkat çekiyor. Ayrıca hem vizyonda hem de dijital platformlarda dikkat çekici alternatifler yakalamak mümkün.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta prömiyerini yaptığı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’ne layık bulunan, sonrasında dolaştığı festivallerden çeşitli ödüller kazanan Ekin İlkbağ ve İdil Akkuş imzalı Düet ile Reha Erdem’in sürdürülebilir yöntemlerle çektiği yeni filmi Neandria öne çıkıyor. Marco Bellocchio’nun altı filmini bir araya getiren ‘Geçmişin Aynası: Marco Bellocchio Filmleri’ seçkisinden Altın Palmiye ödüllü Justine Triet imzalı Sibyl’a uzanan listede savaş mefhumuna farklı açılardan yaklaşan iki film, Soğuk Savaş ve Boyalı Kuş da yer alıyor.


Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Boyalı Kuş

BluTV

Václav Marhoul’un, Jerzy Kosinski’nin kült romanından uyarladığı Boyalı Kuş (The Painted Bird, 2019) BluTV’de gösterimde. Film İkinci Dünya Savaşı’nın yıkıp geçtiği Doğu Avrupa’da açlığa, yokluğa ve istismara karşı yaşam mücadelesi veren bir çocuğu merkeze alıyor. Savaşın dehşetini ve doğanın dinginliğini siyah-beyaz bir estetikte buluşturan Boyalı Kuş Çekya’nın En İyi Uluslararası Film dalında Oscar adayıydı.

Düet

MUBI Türkiye

İdil Akkuş ve Ekin İlkbağ imzalı Düet (2022) 16 Mart itibariyle MUBI Türkiye’de. Senkronize yüzme sporu sayesinde tanışan iki genç sporcuyu, hayatlarının önemli bir döneminde takip eden belgesel gençliğe, büyümeye ve hayata karşı mücadeleye dair bir hikâye anlatıyor. Prömiyerini yaptığı Altın Portakal’dan Jüri Büyük Ödülü’yle dönen Düet İstanbul Film Festivali ve Documentarist’ten de çeşitli ödüller kazandı.

Ekrem Buğra Büte’nin yönetmenler İdil Akkuş ve Ekin İlkbağ’la film üzerine söyleşisini okumak için tıklayınız.

Ford v Ferrari

Netflix Türkiye

James Mangold imzalı Ford v Ferrari (2019) Netflix Türkiye’de yayında. Gerçek olaylara dayanan film 1966’daki meşhur Le Mans yarışında Ferrari’yi alt edecek bir otomobil yapmak üzere Ford bünyesinde bir araya gelen otomobil tasarımcısı Carrol Shelby ile sürücü Ken Miles’ın yaşadıklarını anlatıyor. Matt Damon ve Christian Bale’in başrollerde yer aldığı Ford v Ferrari iki dalda Oscar sahibi.

Islıkçılar

MUBI Türkiye

Romanya Yeni Dalgası’nın önde gelen yönetmenlerinden Corneliu Porumboiu imzalı Islıkçılar (La Gomera, 2019) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Film mafyayla yaptığı işbirliğinden dolayı hapiste olan bir iş insanının kaçmasına yardım etmesi gereken ve kimsenin birbirine güven duymadığı bu planda iletişim kurmak için ıslık dili öğrenmek zorunda kalan polis memuru Cristi’ye odaklanıyor. Prömiyerini Cannes’da yapan Islıkçılar’da başrolü Vlad Ivanov canlandırıyor.

Juno

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Jason Reitman’ın, ortak yapımcılığını John Malkovich’in üstlendiği Juno (2007) Netflix Türkiye’de izlenebiliyor.  Beklenmedik bir hamilelik sonrası doğmamış bebeğini evlat edinecek mükemmel aileyi bulma arayışına giren Juno’nun hikâyesini anlatan filmin oyuncu kadrosunda Elliot Page, Michael Cera ve Jennifer Garner gibi isimler yer alıyor. En İyi Özgün Senaryo Oscar’ını kazanan filmin katıldığı pek çok festivalden çok sayıda ödülü bulunuyor.

The Last Year of Darkness

MUBI Türkiye

Benjamin Mullinkosson imzalı The Last Year of Darkness (2023) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Siçuan’ın başkentindeki gece hayatını merkeze alan film şehrin ötekilerine ve sürekli değişen bir kentte kuirlere sığınak olan efsanevi gece kulübüne bakış atıyor.

Boşluğa Atlayış

MUBI Türkiye

Marco Bellocchio filmlerinden bir seçki ‘Geçmişin Aynası: Marco Bellocchio Filmleri’ programı kapsamında MUBI Türkiye’de gösterimde. Seçkideki filmlerden Boşluğa Atlayış (Salto nel vuoto, 1980) ruhsal sıkıntılar yaşayan ablası Martha tarafından büyütülen yargıç Mauro’nun, giderek şiddetlenen kıskançlığı ve ablasını bir saplantı hâline getirmesiyle yaşananları anlatırken yargı sisteminin iki yüzlülüğünü de gözler önüne seriyor. Film başrolleri paylaşan Michel Piccoli ve Anouk Aimée’ye Cannes’ın iki büyük oyunculuk ödülünü getirmişti. Venedik’ten FIPRESCI ödülüyle dönen Kendi Kanım‘dan (Sangue del mio sangue, 2015) Cannes’da Onursal Altın Palmiye’ye layık bulunan Marx Beklesin’e (Marx può aspettare, 2021) uzanan seçkide Bellocchio’nun Palyaçolar (Pagliacci, 2016), Bir Gül Uğruna (Per una rosa, 2017) ve Kavga (La lotta, 2018) filmleri de yer alıyor. 

Sibyl

MUBI Türkiye

Son filmi Bir Düşüşün Anatomisi (Anatomie d’une chute, 2023) Cannes’da büyük ödül Altın Palmiye’ye layık bulunan Justine Triet’nin 2019’da çektiği Sibyl MUBI Türkiye’de gösterimde. Film yıllar sonra yeniden yazmaya başlayan başarılı bir psikiyatristin gelecek vadeden genç bir oyuncuyu hastası olarak kabul etmesiyle karmaşıklaşan hayatına odaklanıyor. Triet’nin senaryosunu Arthur Harari’yle birlikte yazdığı filmde başrolleri Gaspard Ulliel, Virginie Efira ve Sandra Hüller paylaşıyor. Triet ile Harari Victoria (2016) ve Bir Düşüşün Anatomisi‘nde de birlikte çalışmıştı. 

Soğuk Savaş

BluTV

Paweł Pawlikowski imzalı Soğuk Savaş (Zimna wojna, 2018) BluTV kataloğuna eklendi. Film İkinci Dünya Savaşı sonrası 1950’lerin Soğuk Savaş atmosferinde, birbirlerinden farklı mizaçlara sahip iki müzisyenin imkânsız aşk öyküsünü anlatıyor. Dünya prömiyerini yaptığı Cannes’da Pawlikowski’ye En İyi Yönetmen ödülü getiren Soğuk Savaş üç dalda Oscar’a aday gösterilmişti.

Filmi Övgü Gökçe’nin kaleminden okumak için tıklayınız.

Such Brave Girls

BluTV

Başroldeki Kat Sadler’ın yaratıcısı olduğu Such Brave Girls (2023-) tüm bölümleriyle BluTV’de yayında. Bekar bir anne ve iki kızının, yaşamlarını yeniden düzene sokmaya çalışmasını takip eden komedi dizide Louise Brealey, Amy Trigg ve Carla Woodcock da rol alıyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Neandria

Dünya prömiyerini Varşova Film Festivali’nde, Türkiye prömiyerini ise Altın Portakal’da yapan Reha Erdem imzalı Neandria (2023) haftanın öne çıkan vizyon filmi. Film Neandria antik kenti yakınlarında yoksul bir köyde, annesiyle birlikte yaşayan ve atletizm yarışlarına hazırlanan genç bir kadının hikâyesini anlatıyor. Erdem’in sürdürülebilir yöntemlerle çektiği filmde başroldeki Deniz İlhan’a Ahmet Rıfat Şungar, Bülent Emin Yarar, İnci Nur Daşdemir ve Nihal Yalçın eşlik ediyor.


Yıldız Tablosu

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.