Şu An Okunan
5 Unutulmaz The Office Bölümü

5 Unutulmaz The Office Bölümü

Uzun zamandır beklenen şey gerçekleşti ve Seinfeld’in ardından bir başka fenomen dizi The Office de Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Bu vesileyle dizinin derinliklerine iniyor, The Office’in zihnimize kazdığı unutulmaz bölümlerden beş tanesini hatırlıyoruz.

Ricky Gervais’in ilk olarak 2001 yılında İngiltere’de yayınlanmaya başlayan dizisi The Office izleyici karşısına ilk olarak çıktığında muhtemelen bütün Britanya’nın sırtından bir ürperti geçmişti. Gervais’in televizyon tarihine geçecek David Brent tiplemesi seyircinin hiçbir şekilde özdeşlik kuramadığı, rahatsız edici, tat kaçırıcı Gervais mizahının zirvelerinden birisini oluşturdu. Üç sezon boyunca toplam on dört bölümden oluşan Britanya The Office’inin izleri henüz tazeyken 2005 yılında Gervais’in de aralarında bulunduğu bir ekip tarafından Greg Daniels’ın önderliğinde ABD’ye uyarlanan dizi hızla popülerleşti ve gelmiş geçmiş en popüler diziler arasına adını yazdırdı. Ayrıca bir belgesel parodisi şeklinde ilerleyip kameranın varlığını da mizahın parçası hâline getiren mockumentary sit-com türünün ABD televizyonlarındaki örnekleri arasında birçokları açısından hâlâ zirvede yer alıyor.

ABD yapımı The Office, Steve Carell’ın hayat verdiği Michael Scott karakteri başta olmak üzere çok sayıda ilginç tipleme ve cringe sahneler üzerine geliştirdiği mizahıyla yayınlandığı dokuz sezon boyunca hep popüler kaldı. İlginç biçimde hâlâ izleyici kitlesini genişletmeye de devam ediyor. Dünyanın pek çok yerinde dijital platformların en çok izlenen yapımları arasında yer alan dizinin dijital yayın hakları oldukça değer görüyor, hangi platform tarafından yayınlanacağı haber değeri taşıyor. 

Hem geçmişin hem de bugünün hayranlarını sevindirecek haber ise Netflix Türkiye’den geldi. Geçtiğimiz Aralık ayında bir başka fenomen dizi Seinfeld’i (1989-1998) kataloğuna dâhil eden platform 15 Ocak itibariyle ABD uyarlaması The Office’in bütün sezonlarını da izleyiciyle buluşturuyor. Bu vesileyle dizinin derinliklerine iniyor ve The Office’in sayısız unutulmaz bölümünden beş tanesini hatırlıyoruz:

Diversity Day

1. Sezon, 2. Bölüm

The Office, Dunder Mifflin adlı kâğıt şirketinin ABD’nin Scranton adlı bir şehrindeki ofisinde yaşanan günlük olaylara odaklanıyor. Dizinin yıldızı ve büyük oranda hikâyenin taşıyıcısı ise şubenin patronu Michael Scott (Steve Carell). Michael’ın dizi boyunca tecrübe edeceğimiz ‘incelikli’ mizahı onun en önemli özelliklerinden elbette. Bir gün ünlü komedyen Chris Rock’ın ‘Niggas vs. Black Peopleadlı meşhur gösterisinden biraz fazla ilham alan şakalar yapması ise “dünyanın en iyi patronu”nun ofis çalışanları tarafından yanlış anlaşılmasına sebep olmuş ve tüm ofis ırkçılık konusunda bir seminere katılmak zorunda kalmıştı. Dizinin bu ikinci bölümü, özgün fikirlerle yazılmış ilk bölümdü. Zira ‘Pilot’ bölümü Britanya versiyonundaki esprilerden uyarlamaydı.

Business School

3. Sezon, 16. Bölüm

Bir The Office izleyicisi bilir ki tüm bu birbirinden garip karakterler arasında gerçek bir kariyer tavsiyesi almak isterse dönüp bakması gereken isim Ryan Howard’dır! Aynı zamanda dizinin yazar ve yapımcı kadrosunda yer alan B. J. Novak’ın canlandırdığı Ryan karakteri geçici eleman olarak geldiği şirkette hızla yükselip yöneticiliğe geçiş yapar. Yine de bu ‘parlak’ kariyer Michael Scott’ın rehberliğinden kurtulamayacaktır. Michael’ın konuşma yapmak üzere Ryan’ın öğrenim gördüğü okula geldiği bölüm ise Steve Carell’ın kişisel performansıyla unutulmazlar arasına rahatlıkla giren The Office bölümlerinden birisi. Pek çok Marvel ve DC filminin yanı sıra Buffy the Vampire Slayer (1997-2003) gibi fenomen televizyon dizilerinin yaratıcılığını üstlenen Joss Whedon’ın yönetmenlik koltuğunda oturduğu bölümde Dwight’ın bölüm boyunca bir yarasayla uğraşması ve Jim’in bir vampir olduğuna inanması ise Whedon’ın varlığına ufak bir göndermeydi elbette.

Dinner Party 

4. Sezon, 13. Bölüm

Elbette The Office’ten bahsederken ofis aşklarından bahsetmemek olmaz. Dizi boyunca pek çok karakterin birbirleriyle aşk yaşadığını hatta çeşitli aşk üçgenlerini izliyoruz. Jim (John Krasinski) ve Pam (Jenna Fischer) arasında dizinin başından itibaren yavaş yavaş gelişen aşk hikâyesi şüphesiz The Office’in en sevilen yan öykülerinden birisi. Bir başka popüler ilişki ise Michael’ın genel merkezdeki patronu Jan’le (Melora Hardin) yaşadığı ilişki. Tabii ki Michael’ın nevi şahsına münhasırlığı ve ondan aşağı kalır yanı olmayan Jan’in dahliyle akıllara kazınan bir aşk hikâyesi bu. İlişkinin zirve anlarından birisi de ikilinin ofis çalışanları için düzenlediği ev partisi bölümü elbette. Birçoklarına göre dizinin en iyi bölümü olan ‘Dinner Party’ Hollywood’daki 2007-2008 senaristler grevi sonrasında yayınlanan ilk bölüm olmasıyla da ciddi bir seyirci ilgisi görmüştü.

Stress Relief

5. Sezon, 14. ve 15. bölümler

Dizinin iki bölüme yayılan öykülerinden ‘Stress Relief’ The Office deyince ilk akla gelen sahnelerden birisini barındırıyor. Dizinin bir başka unutulmaz karakteri Dwight Schrute (Rainn Wilson) ofiste herkesten habersiz bir yangın tatbikatı yapmaya karar verir ve bir yangın çıkarır. Michael Scott da bu tatbikatı fotokopi makinesiyle kapıları ve camları kırmak, evrak çekmecesindeki kedisini kurtarmak, tavan fayanslarını söküp yardım çağırmak ve kalp krizi geçirmek gibi uçlara savrulan bir ‘kriz yönetimi’ dersine çevirir. Sonrasında da iki bölüm boyunca ofisteki karakterlerin dünyasında ortaya çıkan stresin yarattıklarını izleriz. Dwight’ın ‘tedbirliliği’ televizyon tarihinin ikonik anlarından birisini hediye eder izleyiciye: Etrafta panik halinde koşturan ve en sonunda “Herkes kendi başının çaresine baksın!” diye bağıran bir Michael Scott!

Gossip 

6. Sezon, 1. Bölüm

The Office’in alametifarikalarından birisi de açılış sahneleri şüphesiz. Dizinin jenerik öncesindeki prolog kısımlarında bazen Jim’in Dwight’a yaptığı eşek şakalarını, bazen karakterlerin kamera karşısında yaptığı konuşmaları, bazen de dizinin hikâyesiyle ilgili yan bir gelişmeyi izliyoruz. Bu açılış sahneleri arasında bir seçim yapmak zor tabii ama Michael’ın internette gördüğü videolardan yola çıkarak Andy ve Dwight’la birlikte giriştiği “parkur” açılışı bu unutulmaz açılışlardan biri şüphesiz. Dizinin altıncı sezonunun açılışını yapan ‘Gossip’ bölümü birçok sezon açılışı gibi çok sevilen The Office bölümlerinden birisi. Bu bölümde Michael’ın dizinin kendine has karakterlerinden Stanley’nin (Leslie David Baker) bir ilişkisi olduğuna dair yaydığı dedikodu ve ardından yaşananlar anlatılıyor.

Hazırlayan: Büşra Uyar

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.