Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (1-7 Ekim)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (1-7 Ekim)

Aşk 101

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Netflix’in en popüler yerli yapımlarından Aşk 101’in uzun zamandır beklenen yeni sezonu ve yeniden dijital platformlara dönen efsanevi dizi Seinfeld öne çıkıyor. Ayrıca beklenmedik biçimde Netflix’in en çok izlenen yapımları arasına giren Squid Game, başrolüne Jake Gyllenhaal’u taşıyan yeniden çevrim Suçlu, 73. Emmy Ödülleri’nde birçok ödül kazanan komedi dizisi Hacks ve Pedro Almodóvar’ın Tilda Swinton’lı kısa filmi İnsan Sesi haftanın dikkat çeken diğer yapımları.


Aşk 101

Netflix Türkiye

İlk sezonu geçtiğimiz yıl, pandeminin ilk döneminde izleyici karşısına çıkan Aşk 101’in sekiz bölümlük yeni sezonu Netflix Türkiye’de gösterimde. İlk sezonun finalinde “özür mözür dilemiyoruz!” diyerek okuldan atılan Kerem, Sinan, Eda ve Osman, okul müdürlüğünü vekaleten yürüten Necdet Bey’le yaptıkları anlaşma sonucu okula geri dönüyor. Öte yandan İl Milli Eğitim Müdürü’nün kızı Elif’in okula gelişiyle, ekip içindeki dengeler de değişiyor. Başrollerini Kubilay Aka, Mert Yazıcıoğlu, Alina Boz, İpek Filiz Yazıcı, Selahattin Paşalı, Pınar Deniz, Kaan Urgancıoğlu, Müfit Kayacan ve Ece Yüksel’in paylaştığı dizinin yaratıcılığını Meriç Acemi üstlenirken yönetmenliğini de Umut Aral ve Gönenç Uyanık paylaşıyor.


Hacks

Bein Connect

Deborah Vance adlı efsanevi bir stand-up komedyeninin eski popülaritesini kazanabilmek için genç komedi yazarı Ava’yla işbirliğine gitmesini konu alan Hacks dizisinin ilk sezonu Bein Connect’te yayınlanmaya başladı. Başrolünde Frasier (1993), 24 (2001), Fargo (2014), Mare of Easttown (2021) gibi yapımlardaki rolleriyle tanınan Jean Smart’ın yer aldığı dizi bu yılın öne çıkan komedi dizileri arasında. Eylül ayında dağıtılan 73. Emmy Ödülleri’nde toplam 15 adaylık kazanan ve törenden üç ödülle ayrılan Hacks, kara mizaha yaklaşan komedi üslubu ve gösteri dünyasına yönelttiği bakışla dikkat çekiyor.


İnsan Sesi

MUBI Türkiye

Pedro Almodóvar’ın ilk İngilizce filmi İnsan Sesi (The Human Voice, 2020) MUBI Türkiye’de gösterimde. Acı veren bir ayrılıkla baş etmeye çalışan bir kadına odaklanan bu 30 dakikalık filmde Tilda Swinton, tek kişilik görkemli bir performans ortaya koyuyor. Büyük bölümü tek mekânda geçen ve kahramanın eski sevgilisiyle yaptığı uzun bir telefon konuşması etrafında şekillenen İnsan Sesi, Almodóvar’la özdeşleşmiş melodramatik anlarıyla, etkileyici görselliğiyle ve parlak renk kullanımıyla dikkat çekiyor.


Kaygı

MUBI Türkiye

Ceylan Özgün Özçelik’in ilk uzun metrajı Kaygı (2017) 3 Ekim’den itibaren MUBI Türkiye’de izlenebiliyor. Bir haber kanalında kurgucu olarak çalışan otuzlu yaşlarındaki Hasret’in dünyasını ele alan film son dönemde Türkiye sinemasının ürettiği ilgi çekici yapımların başında geliyor. Kaygı dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapmış ve South by Southwest Film Festivali’nde öne çıkan kadın yönetmenlere verilen LUNA Gamechanger Ödülü’nü kazanmıştı. Bir medya kuruluşunda çalışan genç bir kadının geçmişi hatırlama çabasını anlatan film, Türkiye’nin yakın tarihini psikolojik gerilim kalıplarını kullanarak ele alıyor.


Seinfeld

Netflix Türkiye

Tüm zamanların en sevilen dizilerinden Seinfeld bütün bölümleriyle Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. 1989-1998 yılları arasında yayınlanan ve televizyon kültürü üzerinde silinmez izler bırakan dizi günümüzde hâlâ popülerliğini korumaya devam ediyor. Duyurulduğu günden beri Netflix’e gelmesi beklenen efsanevi dizinin 9 sezonu, gerek tekrar ziyaret etmek isteyenler gerekse yeni tanışacaklar için oldukça güvenilir bir seyir deneyimi vaat ediyor. 


Soygun

BluTV

Benny ve Josh Safdie’nin nev-i şahsına münhasır aksiyon-gerilim filmi Soygun (Good Time, 2017) BluTV’de gösterimde. Kardeşiyle birlikte bir banka soyan Connie’nin üst üste gelen aksilikler sonucu kendini tüm gece sürecek bir kovalamacanın içinde bulduğu bir öykü anlatan Soygun Cannes Film Festivali’nde yarışmış ve özellikle Robert Pattinson’ın performansıyla adından söz ettirmişti. Dur durak bilmeyen temposuyla, neon ışıklar ve yakın planlarla dolu etkileyici sinematografisiyle dikkat çeken bu suç hikâyesi, Safdie Kardeşler’in de en iyi filmlerinden biri.


Squid Game

Netflix Türkiye

17 Eylül’de Netflix Türkiye’de gösterime giren Squid Game izlenme rakamlarında yaşanan beklenmedik yükselişle bir anda gündeme oturdu. Netflix yöneticilerini bile şaşırtacak biçimde hızlı ve beklenmedik bir çıkış yapan dizi, 90 ülkede platformun en çok izlenen yapımı oldu ve çok yakın zamanda da Netflix tarihinin en çok izlenen yapımı olması bekleniyor. Büyük bir para ödülü için yarışılan bir hayatta kalma oyununun hikâyesini anlatan Squid Game Netflix’in Güney Kore çıkışlı yapımlarından biri.


Suçlu 

Netflix Türkiye

Başrolünde Jake Gyllenhaal’un yer aldığı Suçlu (The Guilty), Netflix Türkiye’de gösterime girdi. 2018’de seyirciyle buluşan aynı adlı Danimarka yapımı filmin yeniden çevrimi olan Suçlu, acil yardım telefonlarına bakan bir polis memurunun kaçırıldığını söyleyen bir kadının ettiği telefona bakmasını ve ardından yaşananları konu alıyor. Yönetmenliğini Antoine Fuqua’nın üstlendiği filmin uyarlama senaryosu ise True Detective’in (2014-2019) yaratıcısı olarak tanınan Nic Pizzolatto’ya ait. Film dünya prömiyerini bu yıl Toronto Film Festivali’nde yapmıştı.  


Western

MUBI Türkiye

Gösterime girdiği 2017 yılının en çok dikkat çeken filmleri arasında yer alan Western, MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Bulgaristan’da çalışmaya giden bir grup Alman işçinin kasaba halkıyla kurduğu gelgitli ilişkiyi ele alan film, Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde yarışmış, ardından İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma’sında da Altın Lale ödülünün sahibi olmuştu. Bulgaristan’da geçen film, western türününün ikonografisini kullanarak, Almanya’nın Doğu Avrupa üzerinde uyguladığı sömürgeci politikayı dolaylı bir şekilde eleştiriyor. 


Vox Lux 

BluTV

Çocukluktan başlayan sıradışı bir kariyer hikâyesine sahip olan rock yıldızı Celeste’in kariyerinin ilerleyen yıllarına odaklanan kurmaca biyografi filmi Vox Lux (2018) BluTV kataloğuna eklendi. Natalie Portman’ın performansıyla dikkat çeken film, günümüz gösteri dünyasına ve medyanın popüler kültür figürlerini tanrılaştırmasına yönelik bir eleştiri niteliğinde. Genç oyuncu Brady Corbet’in ikinci yönetmenlik denemesi olan Vox Lux, 2018 yılında Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan için yarışmıştı.

Filmi Ayça Çiftçi’nin kaleminden okumak için tıklayın.


Zibilyon

Bein Connect


Yazıp yönettiği ve başrolünü üstlendiği Ben ve Sen ve Diğerleri’yle (Me and You and Everyone We Know, 2005) dikkatleri üzerine çeken Miranda July, yine kendi senaryosuna dayanan üçüncü uzun metrajı Zibilyon’da (Kajillionaire, 2020) komedi, suç ve drama türlerini harmanlıyor. Filmin kahramanları, üçkâğıtçılık ve hırsızlık gibi işlerde uzmanlaşmış bir aile: Robert (Richard Jenkins), Theresa (Debra Winger) ve yirmi altı yaşındaki kızları Old Dolio (Evan Rachel Wood). Alelacele planladıkları bir soygun işi için aralarına bir yabancıyı katıyorlar ve işler sarpa sarıyor. Film tuhaflıklarla dolu bu serüven içinde, temelde aile dinamiklerini inceliyor.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 fenomen dizi:

  • Battlestar Galactica | Bein Connect
  • Friends | Netflix Türkiye
  • The Office | Amazon Prime Video
  • Sex and the City | BluTV
  • The Sopranos | BluTV
-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.